Home > Strony > Oferta > Wirtualna Czytelnia Małego Czytelnika > Tydzień Czytania Dzieciom
Tydzień Czytania Dzieciom

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Książnica Karkonoska proponuje także Bajki ludowe z pogranicza czterech kultur, gdzie wprawdzie zwierzęta nie graja pierwszej roli, ale są ważną częścią historii.

Bajki których wysłuchacie zostały nagrane w Muzeum Karkonoskim we WNĘTRZU CHAŁUPY WIEJSKIEJ o charakterystycznej dla jeleniogórskiego regionu konstrukcji w XVIII/XIX wieku z wyposażonym wnętrzem, typowymi meblami i innymi przedmiotami używanymi w gospodarstwie domowym w ubiegłych wiekach.

Więcej o WNĘTRZU CHAŁUPY WIEJSKIEJ

Bajki ludowe to nie tylko opowieści o magicznych światach, ale również pewnego rodzaju relacja historyczna o naszych przodkach i o czasach, w których żyli. Poza symboliką gatunkową, to także przekaz o tym, co dla naszych przodków było ważne i stało na straży uniwersalnego porządku.
Czasy obecne, z uwagi na fakt niespotykanej ilości dziecięcych tekstów literackich i współczesnych bajek, powodują niejako wypieranie klasycznych opowiastek w morze niepamięci. Tymczasem, okazuje się, że ich dziecięca prostota, język i walory wychowawcze są wielkim darem przekazu jaki niosą.

W skarbcu ludowych opowieści, gdzie granice rzeczywistego i baśniowego świata są rozmyte, odnajdujemy więc pełne prostoty piękno, intrygującą tajemnicę, elektryzujące siły nadprzyrodzone, a nade wszystko odwieczną wiarę w Moc Dobra.

Dlatego też, niejako na przekór współczesnym trendom, zapraszamy Czytelników w świat ludowych bajek z nadzieją, iż każdy słuchacz odnajdzie w nich coś dla siebie.

Gwarantujemy jedno – chwilę spokoju i wytchnienia 😉

Czarodziejska fujarka – baśń czeska o radości życia.

Dwie prządki i żaba – baśń niemiecka o odpowiedzialności.

Bogata lipa – baśń polska o uczciwości.

O pięknej i brzydkiej dziewczynie – baśń łużycka o życzliwości.