Home > Wydarzenia > Rafał Woś w Książnicy
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Rafał Woś w Książnicy

opublikowano: 10 lutego 2015, przez: FN

Książnica Karkonoska zaprasza na spotkanie z Rafałem Wosiem, dziennikarzem i publicystą ekonomicznym „Dziennika Gazety Prawnej”, autorem książki „Dziecięca choroba liberalizmu”. Spotkanie poprowadzi Wojtek Wojciechowski.

Zapraszamy 27 lutego (w piątek) o godz. 17:00 do sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej (III piętro), przy ul. Bankowej 27 w Jeleniej Górze.

(Źródło zdjęcia: http://www.gazetaprawna.pl)

O Autorze:

„Rafał Woś (ur. 1982) – polski dziennikarz i publicysta ekonomiczny, związany od 2009 roku z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Absolwent stosunków międzynarodowych i prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie w Hamburgu. Przed połączeniem „Dziennika” (Axel Springer Polska) oraz „Gazety Prawnej” (Infor) pracował w dziale zagranicznym „Dziennika”, a wcześniej w „Przekroju”. Od 2009 jest czołowym publicystą ekonomicznym „Dziennika Gazety Prawnej”. W roku akademickim 2011/12 był stypendystą „Europäische Journalisten Fellowship” na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Związany z Polską Fundacją im. Roberta Schumana.

Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” oraz polskim wydaniu „Bloomberg Businessweek”. Był felietonistą tygodnika „Kultura Liberalna”. W mediach niemieckich jego teksty publikowały m.in. „Die Zeit”, „Die Tageszeitung”, „Berliner Republik” oraz stern.de.

Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (2011, w kategorii prasa). Nagrodzony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego 2013 – wyróżnienie). Nominowany do szeregu nagród, m.in.: Grand Press w kategorii publicystyka (2012), Nagrody im. Barbary Łopieńskiej (2014, wywiad prasowy), XVIII edycji Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory w kategorii „NawigaTOR”. W listopadzie 2014 Rafał Woś otrzymał nominację do nagrody Grand Press Economy.”

(Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org)

O książce „Dziecięca choroba liberalizmu”:

„(…) W swojej książce „Dziecięca choroba liberalizmu”, Rafał Woś zwraca uwagę na konkretne deficyty i patologie polskiego życia gospodarczego. Stara się zasiać w głowach czytelników wątpliwości. Może rozwiązania, które większa część polskiej opinii publicznej od dawna przedstawia jako jedyne słuszne i bezalternatywne, wcale takie nie są? Czy nie jest tak, że lekarstwa podawane od 25 lat polskiej gospodarce naprawdę jej (i nam) nie pomagają? Owszem, leczą jedno, ale zaraz skutkują wieloma groźnymi skutkami ubocznymi, na przykład czymś, co moglibyśmy nazwać totalną ekonomizacją wszystkiego.

Od 25 lat polska gospodarka cierpi na specyficzne schorzenie – dziecięcą chorobę (neo)liberalizmu. Woś jej korzeni upatruje w specyficznym splocie dwóch czynników. Bankructwa Polski w latach 80. i światowej dominacji neoliberalnego konsensusu waszyngtońskiego. Sprawiły one, że Polska – i tak odgrywająca w systemie światowym rolę kraju peryferyjnego – nie miała praktycznie żadnych szans, by przed liberalnym bakcylem się obronić. Polskie elity zakochały się w (neo)liberalizmie. Szybko nauczyły się z niego korzystać i z czasem nie potrafiły już wyobrazić sobie innej drogi rozwoju kraju – a choroba rozwijała się w najlepsze.

Dziś – 25 lat po przełomie – Rafał Woś proponuje spojrzeć na naszą gospodarkę z zupełnie innej perspektywy. Nauczyć się nowego krytycznego spojrzenia na ekonomiczne i polityczne dogmaty, w których władaniu pozostajemy od dwóch i pół dekady (a może i dłużej). Wyjść poza złudne przeświadczenie, że wzrost gospodarczy zależy tylko od taniej siły roboczej. Cały bogaty Zachód również kiedyś myślał, że czysty liberalizm (a potem neoliberalizm) to najlepsza i najszybsza droga rozwoju. Potem jednak zobaczył, że to wcale nie jest takie oczywiste. Niemcy, Skandynawowie, Kanadyjczycy, nawet Anglosasi. Oni wszyscy wyleczyli się ze swojej wersji dziecięcej choroby. Teraz czas na nas.”

(Źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl)

 

Dyskusyjny Klub Książki - Logo   Dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra - Logo

27 lutego 2015 r.
godz. 17:00
Sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej (III p.), ul. Bankowa 27 w Jeleniej Górze
wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>