Home > Wydarzenia > Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

opublikowano: 10 lutego 2015, przez: FN

Książnica Karkonoska zaprasza na spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, reportażystą i podróżnikiem, autorem książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Spotkanie poprowadzi Sandra Nejranowska.

Zapraszamy 24 lutego (we wtorek) o godz. 18:00 do sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej (III piętro), przy ul. Bankowej 27 w Jeleniej Górze.

O Autorze:

„Ukończył studia pedagogiczne. Pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, a także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury „Solidarności”, wydającej tygodnik „Wola” i drukującej „Tygodnik Mazowsze”, sprzedawca w sklepie spożywczym.

W 2011 roku udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w „Gazecie Wyborczej”, po czym wraz z nowymi reportażami trafił do wydanej w grudniu tego roku książki Dzienniki kołymskie.

Otrzymał nagrody: Grand Press (dwukrotnie – w latach 1999 i 2003) i Bursztynowego Motyla (w 2010 za książkę „Biała gorączka”). Ponadto „Biała gorączka” została w 2010 nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2003 roku nominowany do Nagrody Nike za „W rajskiej dolinie wśród zielska”.

W 2012 roku za pokaz Dzienniki Kołymskie został uhonorowany nagrodą „Czwarty Żywioł”, przyznawaną głosami publiczności 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie.”

(Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org)

O książce „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”:

„Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy.

Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.”

(Źródło opisu: http://www.empik.com)

 

Dyskusyjny Klub Książki - Logo   Dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra - Logo

24 lutego 2015 r.
godz. 18:00
Sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej (III p.), ul. Bankowa 27 w Jeleniej Górze
wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>