Home > Wydarzenia > DKK Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia > Źródła Wełtawy. Klabouchová Petra
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Źródła Wełtawy. Klabouchová Petra

opublikowano: 30 stycznia 2024, przez: Pro Mo

Panuje mroźna szumawska zima, głęboko w lesie znaleziono zwłoki dziewczynki, bose ciało ubrane w pasiak z gwiazdą Dawida na piersi, żadnych oznak walki, jakby zasnęła. Zaczyna się śledztwo.

Sprawa kryminalna to wierzchołek góry lodowej. Šumawskie czesko-niemieckie pogranicze skrywa wiele demonów z przeszłości, z czasów drugiej wojny światowej, jej zakończenia, a przede wszystkim z okresu powojennego, kiedy w okolicach Františkova  działy się rzeczy, o których nikt nie chce mówić do dziś. Kolejni świadkowie zabierają tajemnicę do grobu.

Mimo przestrogi, Komisarz, który prowadzi śledztwo, zaczyna grzebać w przeszłości. Zaczyna wierzyć, że jednak czasem lepiej nie znać prawdy.

Bardzo lubię kryminały, które nawiązują do niełatwego  tła historycznego. Tym razem poznałam kolejny kawałek Czech, którego mieszkańcy borykają się z trudną przeszłością, niezagojonymi ranami wrogiego sąsiedztwa, pilnie strzeżonymi tajemnicami, terenem skażonym sowiecką okupacją, niewiadomymi podziemiami i oskarżeniami. Miałam wrażenie, że tutaj wojna się nie skończyła.

Czy śmierć Terezki Velkovéj była karą za winy przodków?

Petra Klabouchová buduje wciągającą fabułę nie tylko w oparciu o tragiczną przeszłość Szumawy. Wplata w nią również ludzkie słabości, bezkompromisową i pozbawioną empatii pogoń za sławą, oślepienie wizją znalezienia fortuny, dotrzymanie złożonej obietnicy i utrzymania tajemnicy – wszystko nawet za cenę ludzkiego życia. Pokazuje, jak łatwo manipulować opinią publiczną.

Kreśli też, na małym wycinku, codzienność szumawskiej prowincji i jej mieszkańców. „Czeska wieś bez gospody – gorzej chyba być nie może”.

W obliczu zakończenia, cieszę się, że „Opisana historia nigdy się nie wydarzyła”, chociaż nie jestem na tyle naiwna, by nie myśleć, że … to bardzo, bardzo wszystko możliwe.

Zapraszamy do Wypożyczalni i Filii nr 3.

JJ

 

Dyskusyjny Klub Książki - Logo

30 stycznia do 29 lutego 2024 r.
wszystko z kategorii: DKK Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia, Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy <<   >>