Facebook
Instagram
Tiktok

Zaostřeno na Jizerky

opublikowano: 30 stycznia 2024, przez: Pro Mo

To już trzynasta edycja wystawy Zaostřeno na Jizerky , do której zdjęcia nadsyłają miłośnicy Gór Izerskich.  Tym razem zgłoszono 153 fotografie wykonane przez 47 autorów, jury złożone ze specjalistów miało twardy orzech do zgryzienia, by wybrać najpiękniejsze, z których skomponowaliśmy tę mobilną wystawę. Jedno zdjęcie dołączyło do niej dzięki otwartemu głosowaniu na stronach „Dziennika Libereckiego”, w którym oddano niemal 20 tysięcy głosów. Autorom fotografii, które znalazły się w kalendarzu i wygrały w głosowaniu publiczności, wręczyliśmy podczas wernisażu cenne nagrody ufundowane przez firmę Canon. Ujęcia poprowadzą Was przez krainę skalnych punktów widokowych, krętych dróg, głębokich dolin, szumiących potoków i tajemniczych torfowisk.  Trzynaście z nich, które widzicie na wystawie, możecie zabrać do domu w postaci kalendarza  Zaostřeno na Jizerky 2024.

Już 30 lat pomagamy naturze

Przed trzydziestoma laty w Górach Izerskich doszło do olbrzymiej katastrofy ekologicznej. Na skutek imisji zanieczyszczeń i plagi kornika, na ponad stu kilometrach kwadratowych płaskowyżu wymarły olbrzymie połacie lasu. Dlatego w 1993 roku założono naszą Fundację dla ochrony i odnowy Gór Izerskich, ówczesna jej nazwa odpowiadała stanowi tego terenu, który potrzebował dobrego planu, oddanych ratowników i dużo pieniędzy. Dzięki naszej fundacji udało się zdobyć pierwsze środki finansowe, by niwelować skutki niebywałej katastrofy, która spadła na góry. Nasze starania szybko zostały wsparte milionowymi wpłatami od ludzi, firm i zagranicznych fundacji, można było zacząć ratowanie Gór Izerskich.

Dziś góry już się zielenią, widok na wyniszczone lasy sprzed 30 lat odszedł do przeszłości, ale do wygranej  jest jeszcze daleko. Szczególnie w kontekście globalnych zmian klimatycznych, które wpływają na ludzi i przyrodę i stawiają nam nowe wyzwania. Nasza fundacja odpowiedziała na nie w 2017 roku, rozszerzając pole działań nie tylko na całą Republikę Czeską , ale i przekraczając jej granice. Zmieniliśmy nazwę, Fundacja Ivana Dejmala dla ochrony przyrody nawiązywała do drugiego polistopadowego Ministra Środowiska, który stał u podstaw dzisiejszej ochrony środowiska w Czechach i wspierał powstanie fundacji.

Naszym priorytetem stała się naprawa cyrkulacji wody z wykorzystaniem rozwiązań najbliższych naturalnym i zwiększenie bioróżnorodności lasu. Wspieramy budowanie stawów, ochronę mokradeł i torfowisk, zwiększamy potencjał retencyjny regionu. Jest on niezbędny, żeby po opadach ziemia zatrzymywała wodę, co chroni przed lokalnymi podtopieniami i powodziami w dalszym biegu rzek. Natomiast w okresie suszy umożliwia powolne uwalnianie wody. Każdego roku sadzimy dziesiątki tysięcy drzew, przeważnie liściastych i jodeł, wzbogacając  drzewostan pod względem gatunkowym i wiekowym. Wsparcie od naszych darczyńców jest dla nas kluczowe.  Bez nich nie moglibyśmy kontynuować projektów pomagających naturze. Dołączcie do nich.

Kupcie w naszym sklepie internetowym kalendarz i pomóżcie nam posadzić lasy bogate w gatunki drzew.

Chcecie nam pomóc chronić naturę? Kupcie nasz kalendarz na 2024 rok w formacie A2 w naszym e-sklepie na stronach internetowych fundacji. Za 390 koron staniecie się posiadaczami 13 wspaniałych fotografii Gór Izerskich. Dochód ze sprzedaży będzie waszym wsparciem w sadzeniu różnorodnych gatunkowo lasów w regionie libereckim. W przeszłości w ten sposób pomogliśmy odrodzić się torfowiskom, zbudowaliśmy stawy retencyjne, posadziliśmy wielogatunkowe lasy, naprawiliśmy leśne dukty. Tym razem będzie tak samo, cieszymy się, że dzięki Wam możemy kontynuować tradycyjną pomoc przyrodzie i regionowi.

1 lutego do 22 lutego 2024 r.
Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27, I piętro
wszystko z kategorii: DKK Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia, Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Wypożyczalnia <<   >>