Home > Polecamy > Melanie Benjamin</br>Żona lotnika.…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Melanie Benjamin
Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo

opublikowano: 17 września 2019, przez: jl

Jeżeli poprosiłbym Was o podanie najsłynniejszej pilotki w dziejach, myślę, że większość bez wahania odpowiedziałaby: Amelia Earhart. Tak, z pewnością była i zapewne pozostanie jeszcze przez długie lata tą najsłynniejszą. Chciałbym jednak powiedzieć o kobiecie, która prawie całe swoje życie oddała „lotnictwu”, chociaż to jej mąż, Charles Lindbergh był gwiazdą. Mówię o Anne Lindbergh. Z domu nazywała się Morrow i była córką ambasadora USA w Meksyku oraz, co ważne dla jej historii, poetki i nauczycielki. Sławnego lotnika poznała w 1927 r., w wieku 21 lat i pozostała z nim do końca jego życia w 1974 r. Ich małżeństwo układało się wspaniale, było pełne namiętności, wsparcia i zrozumienia do 1932 r., kiedy to porwano i zamordowano ich syna – wówczas w Charlesie coś pękło i chociaż doczekali się jeszcze pięcioro potomstwa, które Anne wychowała niemal sama, on założył w Europie jeszcze trzy inne rodziny. Jednak do czasu śmierci Lindbergha jr. byli nierozłączni. Oczywiście to on nauczył ją latać, wspólna pasja pomogła im razem zwiedzić świat i zostać pionierami archeologi powietrznej. Lindbergh uważał zresztą swoją żonę za lepszego lotnika od wspomnianej już A. Earhart.

Anne Lindbergh żyła w cieniu swojego męża, który dodatkowo, niemal do przesady chronił prywatność swoją i swoich najbliższych, szczególnie przed dziennikarzami, których nienawidził a ich zawodem pogardzał. Pomimo to, pozostawiła po sobie sporą kolekcję pisarską – poza artykułami, m.in. powieści  „Dary od morza” (Gift from the Sea), „Posłuchaj! Oto wiatr” (Listen! The Wind) czy „Z północy do Orientu” (North to the Orient). Kochała poezję i literaturę filozoficzną, czego najlepszym owocem była jej przyjaźń i platoniczny romans z Antoine de Saint-Exupérym aż do jego śmierci. Później Anne, w tajemnicy jak myślała, związała się ze swoim osobistym lekarzem i przyjacielem, Dana Atchleyem. Pozostali z Charlesem małżeństwem, chociaż tak naprawdę było to już małżeństwo na papierze. Zmarła na początku XXI w. przeżywszy sławnego lotnika o prawie 30 lat.

O życiu Anne Morrow Lindbergh  przeczytacie w książce „Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo”, którą możecie wypożyczyć w Filii nr 3 Książnicy Karkonoskiej.

Jeżeli zainteresuje Was historia życia Anne Lindbergh, warto sięgnąć po jedyną biografię Charlesa Lindberga w języku polskim – „Charles Lindberg. Samotny orzeł” Przemysława Słowińskiego i Danuty Uhl-Herkoperec. W naszej bibliotece pozycja dostępna jako e-book dla posiadających pakiet Legimi.

Poleca: JL

 

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>