Home > Wydarzenia > Dział Regionalny z Czytelnią > Jacek Kardasiewicz – Matera (wystawa fotografii)
Facebook
Instagram
Tiktok

Jacek Kardasiewicz – Matera (wystawa fotografii)

opublikowano: 29 lipca 2019, przez: jb

Jacek Kardasiewicz – Matera – Europejska Stolica Kultury 2019 (wystawa fotografii)

1 sierpnia-4 września

Finisaż i prelekcja: 4 września, godz. 17:00

Galeria Małych Form / Sala konferencyjna III p.

Matera – miasto we Włoszech, w regionie Basilicata, położone nad rzeczką Gravina. Jest jednym z najstarszych miast świata. Zamieszkana była już w czasach późnego paleolitu (ok. 8 tys. lat p.n.e.). W historycznej dzielnicy miasta, nazwanej Sassi od budowli mieszkalnych które, stanowiły wydrążone w skałach jamy, ludzie mieszkali do 1950 roku. Jednak do miejsc zamieszkania ludności nie można było doprowadzić ani bieżącej wody, ani elektryczności. Nie było także kanalizacji, a ścieki wylewano wprost do rzeki. Pod presją opinii publicznej, z obawy o warunki higieniczne grożące epidemią, w latach 50-tych ubiegłego wieku włoski rząd zdecydował się na rozwiązanie radykalne. Cała ludność starej dzielnicy Sassi została przymusowo przesiedlona do nowych bloków, zbudowanych na obrzeżach miasta. Przez następne 30 lat domy wykute w skale w Sassi pozostawały opuszczone i popadały w ruinę. Dopiero w 1983 roku umożliwiono wydzierżawienie niektórych z nich na 99 lat pod warunkiem wyremontowania budowli. W ten sposób pojawiły się w starej dzielnicy Matery sklepy i hotele. Matera i jej dzielnica Sassi z czasem stała się atrakcyjna pod względem turystycznym. Zainteresowali się nią także artyści. Mel Gibson wybrał Sassi jako scenografię do filmu Pasja. W 1993 roku Materę wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2019 roku otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Barbara Anna Markiewicz – filozof, profesor zwyczajny. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletni pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, od 2018 r. mieszka w Jeleniej Górze. Autorka książek m.in. Co się śni filozofom (2008), Kryzys tożsamości politycznej a proces integracji europejskiej (2006), Od Nietzschego do filozofii współczesnej – wybór tekstów – książka pomocnicza do filozofii dla szkół średnich (1999). Opublikowała około 300 prac naukowych. Wykładała m.in. w Turynie, Bochum, Zurychu, Paryżu, Oksfordzie, Londynie, Jerozolimie, Barcelonie i w Berlinie. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest historia filozofii, dydaktyka filozofii oraz filozofia polityki. Działa w Polskim Towarzystwie Filozoficznym, którego jest wiceprzewodniczącą. Od lat zajmuje się także popularyzacją filozofii wśród młodzieży szkolnej jako Przewodnicząca Komitetu Głównego ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej i Przewodnicząca Komitetu Głównego Konkursu Filozoficznego „W drodze ku mądrości”. ORCID 0002-9267-3389.

Jacek Kardasiewicz dr inż. – absolwent Politechniki Warszawskiej, na której doktoryzował się w 1988 roku. Jest autorem i współautorem programów wspomagających projektowanie (CAD-CAM), w tym nagradzanych na targach systemów SPTech i ArchiDraw. Obecnie zajmuje się projektowaniem rozproszonego mikroprocesorowego systemu sterowania IBPL. W latach 1970-1977 wyczynowo uprawiał lekkoatletykę – był między innymi mistrzem i rekordzistą polski juniorów. Jego pasją pozazawodową jest fotografia, którą zajmuje się od wielu lat. Uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych. Jest zastępcą przewodniczącego Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 2018 r. mieszka w Jeleniej Górze.

1 sierpnia do 4 września 2019 r.
Galeria Małych Form
wszystko z kategorii: Dział Regionalny z Czytelnią, Wydarzenia <<   >>