Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Simona Macháčková, Jiří Dvořák, Radek Drahný. KRKONOŠE na ortofotomapách

Simona Macháčková, Jiří Dvořák, Radek Drahný. KRKONOŠE na ortofotomapách

opublikowano: 31 października 2018, przez: Pro Mo

Ortofotomapy przedstawiają powierzchnię ziemi z wyjątkowej perspektywy. Nowoczesna technologia zdjęć lotniczych umożliwiła pokazać Karkonosze widziane z lotu ptaka. Niemal 100 barwnych fotografii, wykonanych z samolotu lecącego na wysokości 1700 metrów, w pogodne czerwcowe poranki  i przedpołudnia na trasach z kierunku zachód-wschód, utrwaliło obraz gór, szlaków, ciągów komunikacyjnych, tras narciarskich, schronisk, osiedli, wodospadów, dolin potoków i rzek, torfowisk, pół i łąk. Do każdej z map dodany jest komentarz uszczegóławiający obiekty znajdujące się na zdjęciu. Album wydany przez Krkonošský národní park obejmuje również polską część Karkonoszy. Ciekawie z ptasiej perspektywy prezentują się Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniątkowski, Mały Szyszak, Wielki i Mały Staw, Chojnik z Sobieszowem, podgórzyńskie stawy oraz wyjątkowa i jedyna pod każdym względem Śnieżka. Nie każdy ma możliwość wzlecieć ponad karkonoskie grzbiety, pięknie wydane i bardzo szczegółowe ortofotomapy Karkonoszy dają namiastkę wrażenia, że jest się ptakiem. Taka prezentacja sieci szlaków może pomóc lub zainspirować zaplanowanie trasy z uwzględnieniem okolicznych atrakcji. Album przekazany bibliotece w darze przez wydawcę (Správa Krkonošského národního parku) to niewątpliwie ciekawostka dla wszystkich miłośników Karkonoszy. Książka dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>