Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina nadwornego kucharza Hochbergów.
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina nadwornego kucharza Hochbergów.

opublikowano: 31 października 2018, przez: Pro Mo

Na początku XX wieku zaledwie 10 % ludzi posiadało aparat fotograficzny, jednym z tych szczęśliwców był nadworny kucharz Daisy Hochberg von Pless  i Jana Henryka von Hochberg w zamku Książ. Trudno dziś stwierdzić, czy Louis Hardouin był bardziej kucharzem, czy fotografem. Smaku jego potraw już nie poznamy, natomiast przetrwały zdjęcia. Są to niezwykłe fotografie, bo ukazujące osoby, które zwykle nie stawały się bohaterami zdjęć z życia pałaców.  Setki zachowanych odbitek dokumentują mieszkańców zamku, okoliczną przyrodę oraz architekturę. Nianie, lokaje, pokojówki, kucharze, stangreci, bosy kominiarz, dzieci w zupie i bibliotekarz, psy, papugi, oswojone dzikie zwierzęta, inwentarz, słynne rododendrony przywiezione z Anglii oraz róża wyhodowana na cześć księżnej Daisy, stereoskop, wyposażenie kuchni, tort to zaledwie początek długiej listy bohaterów ujęć. Zdjęcia tętnią życiem, poczuciem humoru i opowiadają o czasach, które odeszły. Archiwum fotografii Louisa Hardouina,  przywiezione niedawno z Kanady, stało się gratką dla historyków regionu, architektury oraz sztuk fotograficznych. Już wiadomo jak wyglądała Ma Fantaisie, ogród japoński i palmiarnia  w Lubiechowie oraz zaginione rzeźby i fontanna Donatella. Zaś pierwsze próby fotografii barwnej uderzają feerią kolorów kwiatów, przepięknych glicynii, złotokapu, irysów, bzów i róży.

Miedzy okładkami tego wydawnictwa znajdziecie opowieść o Książu z lat 1909-1926. Opowieść zawartą w niezwykłych fotografiach. Zdjęcia Louisa, który nie rozstawał się z fotoaparatem porwą Was na długie chwile. Album dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>