Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Krzysztof Krzyżanowski, Dariusz…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Krzysztof Krzyżanowski, Dariusz Wójcik. Kamionki. Powrót pod ziemię

opublikowano: 28 kwietnia 2017, przez: Pro Mo

Kamionki. Powrót pod ziemię. Krzysztof Krzyżanowski, Dariusz Wójcik

Pewne książki powstają w wyniku pasji i jej efektów. Dwóch eksploratorów, badaczy, miłośników dawnego górnictwa zeszło pod ziemię Gór Sowich, by odnaleźć prastarą kopalnię w górze Czyżyk i odtworzyć dawne szyby i korytarze sztolni w okolicach Pieszyc i Kamionek.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to zarys historii Pieszyc i Kamionek, w której odnajdziemy wątki jeleniogórskie w osobach przedsiębiorcy i potentata branży tekstylnej Bernharda Bonita von Mohrenthal i noblisty Gerharta Hauptmanna coraz bardzo przystępny szkic dziejów górnictwa na Śląsku, uwzględniający zmiany w  prawodawstwie, metodach pracy i narzędziach oraz kolejno eksploatowanych złożach i kopalniach.

Druga to opis prac badawczych, wykorzystanych wskazówek w poszukiwaniu wlotów kopalnianych oraz efekt ich eksploracji. Z pewnością jest to gratka dla miłośników świata podziemnego, ponieważ autorzy oprócz zdjęć, opublikowali  stare mapy, szczegółowe XIX i wieczne i współczesne plany odnalezionych kopalni, dość konkretne wskazówki topograficzne oraz opisy techniczne pokonywania napotkanych pod ziemią zagrożeń i trudności.

Pewne książki powstają z pasji i potem z pasją się je czyta, podążając w ciemnościach za autorami.  Książka dostępna w zborach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>