Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Szymon Wrzesiński, Piotr Kucznir.…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Szymon Wrzesiński, Piotr Kucznir. Zamek Książ legenda III Rzeszy

opublikowano: 28 kwietnia 2017, przez: Pro Mo

Zamek Książ legenda III Rzeszy. Szymon Wrzesiński, Piotr Kucznir

Tytuł książki może sugerować, że ponownie na warsztat zostaną wzięte tajemnice podziemi zamku Książ, tajna kwatera Hitlera, tajemniczy pociąg, szyfrogramy i nieujawnione dotąd projekty badawcze realizowane głęboko pod ziemią w olbrzymich tunelach.  Faktycznie, autorzy poruszają również te tematy, polemizują z autorami wcześniejszych opracowań przytaczając dokumenty źródłowe na poparcie swoich tez, obalają teorie, uzupełniają informacje.  Dyskusja na temat tajemnic zamku Książ jest wciąż żywa.

Czego się jednak nie dowiemy z tytułu, a co jest ogromnym walorem tej publikacji, to historia pałacu w Rząsinach, który podczas II wojny światowej stał się placówką Instytutu Badawczego Medycyny Lotniczej. Tu badania na potrzeby Luftwaffe prowadził pułkownik profesor Hubertus Strughold – niemiecki zbrodniarz ale i ojciec medycyny kosmicznej.  Do dziś w okolicach pałacu poszukiwacze skarbów znajdują niecodzienne przedmioty!

Autorzy poruszają też temat Ubocza i ulokowanej tam fabryki i ośrodka badawczego Argus Motoren Werke.

W styczniu 1945 roku Armia Czerwona zbliżała się do Śląska, ewakuacja Niemców była błyskawiczna, w tajemniczych okolicznościach wywożono wszystkie tajne ośrodki.  Dokumenty , urządzenia i ludzie zniknęli. Pozostały wspomnienia przyjezdnych, więźniów,  szczątki dokumentów oraz to, co kryje ziemia.

Czym zajmowali się niemieccy naukowcy, czy dokonywali eksperymentów na ludziach, jak wyglądało ich życie codzienne, czy organizacja Todt interesowała się zamkiem Książ i czy Hitler szukał w nim schronienia? Jakie skarby ukrywali Niemcy w Krzeszowie? Te i wiele innych informacji znajdziecie w proponowanej publikacji. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>