Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban.…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban. Skarby III Rzeszy ukryte na Dolnym Śląsku

opublikowano: 28 kwietnia 2017, przez: Pro Mo

Skarby III Rzeszy ukryte na Dolnym Śląsku. Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban

W 1940 roku do Zamku w Krakowie, na ścianę gabinetu gubernatora generalnego Hansa Franka trafił obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”, zaś jego prywatny apartament na Wawelu ozdobił „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Zabezpieczanie i wywóz dzieł sztuki z polskich kolekcji trwało do połowy czerwca 1940 roku. W tym czasie właśnie zaginął ślad po słynnym ”Portrecie młodzieńca” pędzla Rafaela. Wiele arcydzieł trafiło w prywatne ręce wysoko postawionych urzędników III Rzeszy. Do dziś trwają poszukiwania polskich zbiorów i śledztwa. Autorzy książki zgromadzili fakty i dokumenty, oraz wypowiedzi, które stanowią dowody w sprawie. Wśród wielu fascynujących wątków znajduje się  wątek jagniątkowski i spotkanie Franka z Gerhartem Hauptmannem w styczniu 1945 roku oraz późniejsza  podróż do sztolni kopalni gipsu w Niwicach. Hans Frank wywiózł przecież ze sobą z Krakowa dwie ciężarówki skrzyni z najcenniejszymi zabytkami sztuki. Zatrzymał się w pałacu w Sichowie, który opuścił w wielkim pośpiechu 23 stycznia 1945 roku, zostawiając bałagan i mnóstwo rzeczy. Co się stało ze „skarbem Hansa Franka” ? Czy został rozkradziony przez okolicznych, czy zrabowali go Rosjanie, a może uratował profesor Grundmann – konserwator zabytków Prowincji Dolnośląskiej, przewożąc do pałacu Schaffgotschów w Cieplicach  ?

Poszukiwania „Portretu młodzieńca” Rafaela trwają do dziś, wciąż pojawiają się niepotwierdzone informacje z podróży obrazu. Był ponoć w Berlinie, Melbourne, trafił do Stanów Zjednoczonych, choć niektórzy mają całkiem inną teorię.

To zaledwie fragment treści książki, która obfituje w sensacyjne fakty dotyczące nie tylko polskich kolekcji muzealnych i bibliotecznych ale i zbiorów niemieckich – Biblioteki Pruskiej, Biblioteki Berlińskiej,  prywatnych, rodziny Schaffgotschów, czy niemieckich rodów arystokratycznych. Jakie arcydzieła przechowywano w Gościszowie, w pałacu Paulinum, w pałacu w Karpnikach, w Jeleniej Górze,  w Przesiecie i w Kamiennej Górze. Lista tytułów i dzieł zapiera dech.  Niektóre historie wciąż czekają na finał, a losy wielu arcydzieł do dziś nie są znane. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>