Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Cezary Wiklik. Tajemnice, zagadki,…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Cezary Wiklik. Tajemnice, zagadki, zakamarki Doliny Pałaców i okolic.

opublikowano: 28 kwietnia 2017, przez: Pro Mo

Tajemnice, zagadki, zakamarki Doliny Pałaców i okolic. Cezary Wiklik

 

Kotlina Jeleniogórska i południowo – zachodnia część współczesnej Polski to teren o bogatej historii, którą przypominają liczne zabytki architektury zachowane w całości, odrestaurowane, bądź pozostające w ruinie. Wiele z tych miejsc związanych jest z rodem Schaffgotschów, a z pewnością każde kryje w sobie jakąś niezwykłą historię. Publikacja Cezarego Wiklika oferuje ponad 60 opowieści o ludziach, skarbach, wydarzeniach, każda z nich warta jest zapamiętania i powtórzenia podczas wycieczki na Koziniec, do Karpnik, Rybnicy, Jagniątkowa, Proszówki, Czernicy, Wojanowa, Wlenia, Staniszowa….. Lektura powinna sprawić przyjemność każdemu regionaliście, żądnemu ciekawostek i wartkich fabuł z historią w tle. Dzięki niej staną nam przed oczami obrazy Breughla, Rubensa i von Dycka oraz egipskie mumie z pałacu w Biedrzychowicach, w którym mieszkał jeden z założycieli niemieckich kolonii w Afryce Wschodniej. Przypomni nam się wielokrotnie podziwiany jedyny polski zamek, z wieżą zbudowaną na planie kropli wody, który odparł 1500 strzałów ciężkiej artylerii. Dowiemy się, gdzie szukać architektonicznego okruchu Francji Georga von Cottoneta na Śląsku, odkryjemy smutną tragedię bratobójstwa w Czernicy i niezwykłe malowidła w tutejszym pałacu. Swoje tajemnice zdradzi  Grodziec, który mimo długiej i niezbyt chlubnej historii został zbudowany w XX wieku, wyjaśni się historia jednego z nielicznych folwarków obronnych, który został zbudowany w Janowicach Wielkich. Przypomni się jeleniogórski zamek, którego nie ma i królowa Marysieńka z dziećmi w Cieplicach, której pobyt był traktowany jako polityczny i niemal doszło do skandalu. Wyjaśni się, po co zbudowano górski zamek Chojnik i jaka jest historia zabobrzańskiego „zameczku”. Trafimy na koniec świata, odnajdziemy miejsce, w którym przebywał Karol IV, Ferenc Liszt, Richard Wagner, poznamy jasnowidza, świętą, cesarza, cara, wielu możnowładców, odkrywców, podróżników, fabrykantów, husytów i zbójców i długowiecznych z rodu Świnków. Wszyscy mieli swój wkład w historię naszego regionu.

Pomiędzy rozdziały autor wplata historię rodu Schaffgotschów, bogatą w ciekawostki, jedną z nich jest opowieść o polnej myszy, która uratowała relacje między potężnymi dworami i doprowadziła do budowy ważnego obiektu sakralnego.

Książka jest jedną z ciekawszych publikacji popularyzujących wiedzę o regionie i jego historii. Dodatkowym jej walorem są liczne ilustracje. Książka dostępna z zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>