Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Dagmar von Gersdoff. Na całym świecie…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Dagmar von Gersdoff. Na całym świecie tylko Ona.

opublikowano: 3 stycznia 2017, przez: Pro Mo

Historia miłości Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego. Opowieść prawdziwa i poruszająca. Piękna polska arystokratka roztaczająca wokół siebie urok, któremu nikt nie mógł się oprzeć i rozdarty między obowiązkiem wobec pochodzenia a gorącym uczuciem, późniejszy cesarz Niemiec. Miłość, udokumentowana w wielu listach krążących po Europie, to serce tej książki. Wokół niej rozgrywają się sprawy o znaczeniu europejskim, nią żyją salony a posłańcy przynoszą kolejne ekspertyzy o niemożliwości tego związku. Mimochodem, wciągnięci emocjonalnie w sprawę, zaczynamy wyobrażać sobie życie wysokich sfer w pierwszej połowie XIX wieku, klarują się układy sił, powoli zapamiętujemy kto sprzyja rodzinie księcia Antoniego Radziwiłła,  kto szuka akceptacji na dworze cara Rosji a komu wizja Polki u boku pruskiego księcia spędza sen z powiek. Elizę znała cała Europa, miała wysoko postawione przyjaciółki, zachwyciła Goethego i Chopina, urocza Ewig upodobała sobie Kotlinę Jeleniogórską, rodzina Radziwiłłów miała w Ciszycy posiadłość. Część wydarzeń odbywa się u podnóża Rudaw Janowickich z widokiem na Śnieżkę, w Mysłakowicach, Karpnikach, Bukowcu, gdzie zakochana w panoramach arystokracja pruska spędzała wspólnie czas. Koniec tej miłości znamy z historii, to, że najbardziej na tym ucierpiał bierny Wilhelm można wyczytać z jego słów. Książka jest pełna ciekawych wątków i postaci, wspaniale opisana polska arystokracja z księciem Antonim Radziwiłłem na czele, która żyje nie tylko sprawami politycznymi, ale również kulturą, prowadzi cenione w Berlinie salony. I ciekawostka z życia samego Fryderyka Chopina, która łączy kompozytora z rodziną Radziwiłłów,  jaka ? Kto przeczyta, ten się dowie.

Na zakończenie autorka stawia ciekawe pytanie, jak  potoczyłaby się historia Europy, gdyby Eliza i Wilhelm zawarli związek małżeński? Co wtedy by zrobił car Mikołaj I Romanow, mąż Charlotty, rodzonej siostry Wilhelma? Czy Powstanie Listopadowe by miało miejsce ?

Publikacja zachwyca nie tylko treścią, bogactwem wątków, ale przede wszystkim pełną emocji akcją, stworzeniem postaci, które budzą uczucia oraz pięknym językiem. Trudno się oderwać od lektury, mimo że historia jest znana. Książka znajduje się w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.  (JJ)

wszystko z kategorii: Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>