Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Magdalena Woźniak Gniazdo żmij. Rzecz o laborantach z Karkonoszy
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Magdalena Woźniak Gniazdo żmij. Rzecz o laborantach z Karkonoszy

opublikowano: 28 grudnia 2016, przez: Pro Mo

Gniazdo żmij, Rzecz o laborantach z Karkonoszy. Magdalena Woźniak

To już drugie stulecie, kiedy w Karkonoszach można spotkać laborantów. Zwłaszcza w najkrótszą noc, na Białej Łące, wtedy rośliny mają największą moc.  Jest ich 30, tych, którzy noszą Kaduceusza i mają urzędowe pozwolenie na zbiór ziół. Są też w Karkonoszach XVIII wieku zielarze i aptekarze.  Wśród nich wszystkich największy podziw wzbudzają zaklinacze żmij.  Najbardziej znanym laborantem – zaklinaczem jest Jacob Grossmann, pod jego okiem zawodu uczy się Tobias Werner, piękny i zdolny młodzieniec, który wpadł w oko Anežki. Anežka razem z ojcem Arnoštem para się zielarstwem i marzy, by być tak mądrą jak Petra, która mieszka w chatce wysoko w górach.

Życie w Karpaczu toczy się swoim torem, nad spokojem czuwają urzędnicy królewscy i hrabianka Maria Christina Lodron. Można pani lubi zielarzy, jest dla nich łaskawa, powiadają, że sama doskonale zna moce roślin. Spokój mieszkańców burzy wiadomość, która psuje atmosferę jarmarku świętojańskiego. W dziwnych okolicznościach ginie jeden z laborantów Jeremias Mirus. Szepczą, że to sprawka diabła ryfejskiego, władcy tych gór. Czy Duch Góra faktycznie miał coś wspólnego ze śmiercią zaklinacza żmij? Kto zajmie 30 miejsce na urzędowej liście laborantów? Jak potoczą się losy Anežki, o której względy zabiegają aptekarz Mato z Italii i obiecujący laborant Tobias, syn młynarza z Karpacza?

Gniazdo żmij jest jedną z trzech laureatek I edycji Konkursu Literackiego „z Biblioteki Ducha Gór”. Książka wkrótce będzie dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>