Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Ptaki Karkonoszy. Atlas ptaków lęgowych
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Ptaki Karkonoszy. Atlas ptaków lęgowych

opublikowano: 28 grudnia 2016, przez: Pro Mo

Ptaki Karkonoszy. Atlas ptaków lęgowych. Jiři Flousek, Bożena Gramsz, Tomaš Telensky
Wyd. Karkonoski Park Narodowy & Krkonošský Národni Park (Czechy)

Czy znacie radośniejsze od ptaków stworzenia? Dla autorów pięknie wydanej i obszernej monografii ptaki Karkonoszy to temat badawczy.  W latach 2012-2014 wraz z grupą wolontariuszy, ornitologów pasjonatów przeprowadzili mapowanie karkonoskiej awifauny, na jego podstawie stwierdzono występowanie na tym terenie194 gatunków ptaków . Najważniejszą część książki stanowi przegląd gatunków lęgowych  ze wskazaniem występowania, środowiska, oceną liczebności i opisem zagrożeń oraz dokładna mapą, która szczegółowo pokazuje liczebność par każdego gatunku. Oprócz tego znajdziemy w książce informacje o charakterystyce terenu, biotopach Karkonoszy, historii badań ornitologicznych, metodyce przeprowadzonych badań, ilości zebranych informacji (201 446 zapisów i ponad 10 tysięcy godzin nagrań głosów ptaków). Całość kończy dyskusja  na temat wyników liczenia ptaków  i ich porównanie z efektami mapowania sprzed 20 lat.

To publikacja o olbrzymim znaczeniu, uświadamiająca bogactwo środowiska naturalnego w którym żyjemy oraz imponujące dzieło w pięknym, dwujęzycznym, bogato ilustrowanym wydaniu.

Książka zdobyła niedawno I miejsce w konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” w kategorii  „monografie, wydawnictwa popularnonaukowe i inne”. Nagrodę przyznaje Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK,Targi w Krakowie Sp. z o.o. oraz Wydawnictwo „Karpaty” w Krakowie w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Recenzje literatury regionalnej <<   >>