Home > Polecamy > Dziewczynko, roznieć ogieniek</br>Marti…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Dziewczynko, roznieć ogieniek
Martin Šmaus

opublikowano: 18 lipca 2016, przez: jl

Andrejko Dunka przychodzi na świat w cygańskiej osadzie, gdzieś na wschodnich krańcach ówczesnej Czechosłowacji, ale nie spędzi życia jak jego romscy przodkowie, bo jest druga połowa XX wieku, czasy się zmieniają i Europa Środkowa nie chce już wędrownych taborów. W cygańskie oczy zagląda bieda, dlatego mały Andrejko zostaje wysłany przez rodzinę do Pragi w poszukiwaniu lepszego życia.

I tak zaczyna się jego rozpaczliwa wędrówka, której nieodłącznie towarzyszy tęsknota, ból, cierpienie, niezrozumienie, bo ani bezwzględna miejska społeczność ani okrutne rodzinne relacje nie pozwalają znaleźć swojego miejsca w świecie, określić własnej tożsamości. Kolejne podejmowane próby, z jednej strony integracji czy dostosowania się, z drugiej buntu, niezgody lub jak mówią Cyganie przeskoczenia własnego cienia z góry skazane są na niepowodzenie. I nie wróżą dobrego zakończenia, bo karty są  znaczone. Cygańskie opowieści o dawnych, dobrych czasach, które już nie powrócą, bo historia za bardzo przyspieszyła  kontrastują z obrazem współczesnej romskiej rodziny skazanej na społeczne wykluczenie i zadziwiająco szybko poddającej się moralnej degradacji, bo taka jest cena przetrwania.

Naturalistycznie brutalna, wstrząsająca, liryczna, piękna opowieść, czeskiego pisarza, obok której nie można przejść obojętnie, jest próbą zrozumienia tego targanego sprzecznościami, napiętnowanego narodu i własnej postawy wobec cygańskiej mentalności. (kh)


Książka jest dostępna w Wypożyczalni Głównej

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>