Home > Polecamy > Michał Okoński</br>„Futbol jest okrutny”
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Michał Okoński
„Futbol jest okrutny”

opublikowano: 28 czerwca 2016, przez: jl

Rozgrzewka, pierwsza połowa, druga połowa, dogrywka – spokojnie, to nie jest opis meczu piłkarskiego dla niespodziewanych gości z kosmosu, tylko tytuły rozdziałów. No to, jeżeli ktoś wprowadza taką nomenklaturę do książki, to znaczy, że wraz z lekturą decydujemy się na podróż w głąb umysłu… no właśnie kogo? Kibica –to za mało. Człowieka chorego na futbol? Ale on jest szczęśliwy w swojej przypadłości! Niech będzie prawdziwego fana, dla którego piłkarska pasja jest nieodłączną częścią egzystencji, regulującą dobowy rytm życia, czyli snu, posiłków, pracy zawodowej, spotkań rodzinnych, towarzyskich itp.

Ci, na których futbol działa podobnie jak na autora, to znaczy uzależniająco, to w trakcie czytania będą ze zrozumieniem kiwać głową, natomiast pozostali będą raczej kręcić głową z niedowierzaniem. Bo czy można deklarować bezgraniczną miłość do Tottenhamu lub choćby rodzimej Cracovii? Czy można pamiętać finał Ligi Mistrzówz przełomu lat 1998/1999 tylko dlatego, że rozstrzygnięcie meczu nastąpiło w ostatnich minutach (choć dzięki temu dowiedzą się, co oznacza termin Fergie Time, no i dlaczego ten futbol jest taki okrutny)? Czy przyszłoby nam do głowy rozmyślać o samotności bramkarza?

Obok humorystycznych historii, ciekawostek, mnóstwa przykładów i całkiem sporej dawki wiedzy (bo Michał Okoński jest przede wszystkim erudytą w swojej dziedzinie) znajdziemy też okazję, aby o sporcie pomyśleć chwilę serio – autor dzieli się z nami spostrzeżeniami na ważne tematy, z którymi boryka się współczesny futbol: komercji, biznesu, niebotycznych pieniędzy, ale też rasizmu, homofobii, seksizmu.

Po lekturze tej książki nie tyle dowiemy się, co zaakceptujemy fakt, że piłka nożna wpływa i porządkuje codzienność jego wyznawców, czyli w zaokrągleniu paru miliardów ludności, bo tak naprawdę to jest to tekst o emocjach, a właściwie namiętnościach, które targają każdym fanem, ale również o nieprzewidywalności i przewrotności widowiska piłkarskiego i o życiu postrzeganym przez pryzmat futbolu. (KH)


Książka jest dostępna w Wypożyczalni Głównej.

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>