Home > Polecamy > Tatuaż z tryzubem</br>Ziemowit Szczerek
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Tatuaż z tryzubem
Ziemowit Szczerek

opublikowano: 1 marca 2016, przez: jl

Zmagamy się z nią od stuleci. Bywa różnie – jak to między sąsiadami. Spieramy się, kłócimy, wojujemy, godzimy, rzadziej – wspólnie działamy. Ruś Kijowska, Halicka, Sicz Zaporoska, wyprawa na Kijów – słowa, za którymi kryją się ważne wydarzenia: konflikty, zmiany terytorialne, wielkie dramaty, okrucieństwa wojen. O ich sens spierają się historycy, swoją interpretację starają się nadać politycy.

Pisarzy przede wszystkim fascynuje. Podróżują, obserwują, starają się zrozumieć i opisać. Dzielą się swoim zauroczeniem, zapatrzeniem, zadziwieniem…

Ziemowita Szczerka Ukraina urzekła – właściwie nie wiadomo kiedy. Sam twierdzi, że ciągnie go tam od zawsze. Literacko również – choćby hardcorowy „Przyjdzie Mordor i nas zje”. Ale tym razem jest inaczej: szerzej, głębiej, dalej, uważniej, wolniej i to nie tylko w ujęciu geograficznym. „Tatuaż z tryzubem” to niezwykła książka: połączenie stepowego oddechu Ukrainy, tęsknoty za belle epoque czasów Franciszka Józefa, skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich, historii dziejącej się na naszych oczach i tego specyficznego szczerkowego stylu, który sprawia, że podążamy za nim i niezauważenie poddajemy się jego emocjom. (kh)

Zapraszamy do lektury!


Książka jest dostępna w Wypożyczalni przy ul. Bankowej 27

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>