Home > Promowane > Cyfrowa pamięć miasta Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej
Facebook
Instagram
Tiktok

Cyfrowa pamięć miasta Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej

opublikowano: 16 listopada 2020, przez: jl

Cyfrowa pamięć miasta Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej.

to projekt Książnicy Karkonoskiej w programie KULTURA CYFROWA 2020.

Celem realizowanego projektu jest zachowanie i szerokie upowszechnienie wiedzy na temat Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej poprzez opracowanie, digitalizację i udostępnienie w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej (http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra) wcześniej niedostępnych szerokiemu gronu odbiorców dokumentów życia społecznego w postaci:

  • fotografii i filmów z kolekcji Andrzeja Szpaka – wieloletniego dziennikarza i reportera Nowin Jeleniogórskich i TV Wrocław, dokumentującego życie społeczne miasta i kotliny w okresie ważnych przemian lat 80-tych i 90-tych XX w.;
  • cyfrowych rekonstrukcji historycznej zabudowy miasta Jelenia Góra, autorstwa Eugeniusza Gronostaja – regionalisty, wykładowcy Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, badacza historycznych zmian architektonicznych miasta i okolic;
  • uzupełnienie cyfrowej kolekcji Słownika Biograficznego Ziemi Jeleniogórskiej (http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription/205) o biogramy osób ważnych dla miasta i regionu.

Proces digitalizacji, opracowania i udostępniania jest realizowany z użyciem oprogramowania dLibra (wersja 6.0), obsługującego biblioteki cyfrowe.

Udostępniane dokumenty, poza Jeleniogórską Biblioteką Cyfrową są także widoczne w Europeanie (https://www.europeana.eu/pl), Federacji Bibliotek Cyfrowych (https://fbc.pionier.net.pl) oraz w katalogu Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego.

Dostęp do zbiorów biblioteki cyfrowej jest bezpłatny. Materiały zdigitalizowane i opublikowane w ramach projektu są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, którzy dysponują dostępem do Internetu.

Projekt Cyfrowa pamięć miasta Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;


Wystawa promująca projekt:

„Okiem SZPAKA” – wystawa plenerowa na Placu Ratuszowym.

Wystawa prezentuje wybrane fotografie z kolekcji Andrzeja Szpaka – jeleniogórzanina, dziennikarza i reportera Nowin Jeleniogórskich i TV Wrocław.

Od lat 70-tych XX w. przez 40 lat dokumentował życie społeczne miasta i regionu. Szczególnie cenne są jego fotografie z końca lat 80-tych XX w. oraz transformacji ustrojowej i jej wpływu na obraz miasta w latach 90-tych XX w.

Na wystawie prezentowanych jest ok 100 zdjęć na 26 planszach formatu 1×1 metr.

Pozostałe zdjęcia z całej kolekcji Andrzeja Szpaka znaleźć można w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej (http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra). Na chwilę obecną zostało już dodanych ponad 2000 fotografii:

Kolekcja fotografii Andrzeja Szpaka.

promowane   >>