Home > Polecamy > Polecamy w Dziale Regionalnym > Iwona Kienzler „Księżna Daisy. Pani zamkach w Książu i Pszczynie”
Facebook
Instagram
Tiktok

Iwona Kienzler „Księżna Daisy. Pani zamkach w Książu i Pszczynie”

opublikowano: 13 maja 2024, przez: annag

 

Kiedy opadł już kurz po setkach turystów odwiedzających Książ podczas corocznego Festiwalu Kwiatów i można w większym spokoju przechadzać się po książańskich włościach, zachęcamy Was do zanurzenia się w historię tego pięknego miejsca i jego dawnych mieszkańców. Iwona Kienzler, autorka kilkudziesięciu książek z zakresu historii, znakomicie snuje opowieść o losach księżnej Daisy.

 

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, przez najbliższych nazywana Daisy (Stokrotka), dzięki swojemu królewskiemu pochodzeniu, w wieku osiemnastu lat wychodzi za mąż za Jana Henryka XV Hochberg księcia von Pless, arystokratę z ogromny majątkiem. Ślub w Londynie, miesiąc miodowy w Paryżu, dom w Pałacu, piękne stroje, wspaniała biżuteria, bale, przyjęcia, podróże… brzmi jak z bajki, ale czy Daisy była szczęśliwa?

 

Na pewno była mądrą, silną, wrażliwą na ludzki los, nieszablonową i bardzo nowoczesną kobietą. Zajmowała się polityką, była pielęgniarką, ekolożką i przedsiębiorczynią, a echa jej działalności wybrzmiewają do dziś. Jednak los jej nie szczędził. Przeżyła dwie wojny, doświadczyła straty dwójki dzieci, zmagała się z własną chorobą, w małżeństwie także nie działo się najlepiej.

 

„Księżna Daisy” to sprawnie napisana opowieść, bogata przede wszystkim w historię życia Pani na Książu, a jednocześnie historia rodziny von Pless na tle arystokracji w Europie. To również historia Zamku Książ i zmian w jego architekturze, również w czasie II wojny światowej, historia jego brutalnej przebudowy i budowy podziemi.

 

Autorka próbuje także odpowiedzieć na nurtujące wielu pytanie: co stało się z legendarnym sznurem pereł, przybliża również mrożące krew w żyłach opowieści o grasujących po zamku duchach. Na tych ostatnich radzimy uważać, szczególnie podczas wędrówek po książańskich włościach księżnej Daisy. [AG]

 

Książka dostępna w Dziale Regionalnym (Jelenia Góra, ul. Bankowa 27)
oraz na Filiach:

Filii nr 3 (Jelenia Góra-Zabobrze. Różyckiego 4),
Filii nr 8 (Jelenia Góra-Zabobrze, ul. Sygietyńskiego 7)
Filii nr 4 (Jelenia Góra-Cieplice, pl. Piastowski 32)
Filii nr 5 (Jelenia Góra-Sobieszów, ul. Cieplicka 172)

wszystko z kategorii: Polecamy, Polecamy w Dziale Regionalnym, Wydarzenia <<   >>