Home > Wydarzenia > Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa > Stroiciel. Tomasz Trojanowski
Facebook
Instagram
Tiktok

Stroiciel. Tomasz Trojanowski

opublikowano: 15 kwietnia 2024, przez: Pro Mo

Po części „Matrix” dla nastolatków, po części „Tożsamość Bourne’a”, a do tego duża dawka muzycznej fantazji. Wyobraźcie sobie osobę o tak wyczulonym słuchu i tak doskonałym poczuciu rytmu, że z instrumentów potrafi wydobyć absolutną harmonię. Następnie umieśćcie w tym obrazku zwykłego nastolatka, ucznia drugiej klasy liceum – Cypriana K., który nagle budzi się… w szpitalu psychiatrycznym?

Garażowa kapela, młodzieńcza miłość, szkoła, a obok prorockie sny, pościgi, tajemnicze przejścia, wiadomości zapisane na płytach gramofonowych, miejsca, które znikają, podejrzani wybawiciele, instrument muzyczny, który nastrojony może zmienić cała ludzkość… A to wszystko na 128 stronach! Oktawon, bo taką nazwę autor nadał owemu niezwykłemu instrumentowi, od długiego już czasu nie daje Cyprianowi spokoju. Gdy chłopak natrafia na sprzedawcę gitar, który również zna owe słowo, życie nastolatka gwałtownie się zmienia.

Ta książka naprawdę wciąga i strona po stronie budzi nowe pytania. Autor buduje własną koncepcję stworzenia świata, aniołów, szatana i Boga oraz podaje własny sposób na zbawienie ludzkości. Stąd, chociaż świat przedstawiony do złudzenia przypomina naszą rzeczywistość, jest to raczej dobrze skonstruowana opowieść science-fiction. Zdania są krótkie, dynamiczne, występuje wiele dialogów, a akcja pędzi jak wartki potok, na tyle jednak spójnie, żeby się w niej nie pogubić. Zakończenie jest otwarte, choć wskazuje czytelnikowi, w którą stronę powinna podążyć jego wyobraźnia i myślę, że te obrazy będą bardzo piękne.

Okładka jest typowo młodzieżowa, czarno-biała, z mocnymi energetycznymi elementami w postaci połyskliwych błyskawic i wysoko wzniesionych rąk postaci. Gryf gitary tworzy ciekawy brzeg, a potężny wieżowiec natychmiast przywodzi na myśl wielką korporację. Dodatkowo znaczek umieszczony na budowli to ośmiokąt z wpisaną gwiazdą, nawiązujący tematycznie do osobliwej nazwy tajemniczego instrumentu. Całość bardzo wymowna i trafnie ukazująca klimat treści.

Bardzo polecam dla młodzieży i dorosłych wielbicieli muzyki gitarowej i/lub mądrze przemyślanego SF. Książka „Stroiciel” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i wyróżniona w Konkursie Książki Roku IBBY. W Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej znajdziecie ją w sekcji „Powieści” (bez obaw – do wypożyczenia mamy kilka egzemplarzy). (mkc)

15 kwietnia do 30 kwietnia 2024 r.
wszystko z kategorii: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa, Polecamy <<   >>