Home > Wydarzenia > Dział Regionalny z Czytelnią > „Rocznik Jeleniogórski”
Nasz profil na instagramie
1 tys.

„Rocznik Jeleniogórski”

opublikowano: 2 marca 2023, przez: jl

Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością polecamy Waszej uwadze nowy tom „Rocznika Jeleniogórskiego. Tom 54. za rok 2022 wychodzi po ciężkim okresie pandemicznym i w czasie trudnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie. Chociaż wydarzenia te nie mają swojego bezpośredniego odwołania w tekstach, to już skutki pandemii COVID-19 widać bardzo wyraźnie w sekcji In Memoriam. W ostatnich dwóch latach odeszło wielu wspaniałych ludzi, mi.in. związany ze środowiskiem drukarskim Romuald Witczak, Jerzy Czajka – wieloletni kasztelan na zamku Chojnik czy Stanisława Ciechanowska, związana z kulturą jeleniogórską.

Tegoroczny tom przynosi sporo materiałów o mieście i regionie, natomiast z materiałów górskich niezwykle ciekawy jest tekst Ivo Łaborewicza o dzierżawie schroniska Schlingebaude (na Starej Polanie) z 1899 r. Nie zabrakło tekstów dotyczących Schaffgotschów – o kwerendzie rozproszonych dziełach rodu pisze Stanisław Firszt, a Arkadiusz Kuzio-Podrucki o karierze Emanuela Gotarda Schaffgotscha. Profesor Krzysztof A. Kuczyński podjął temat hauptmannowski w dwóch tekstach – jeden o konflikcie Gerharta Hauptmanna z niemieckimi Żydami, drugi dotyczący antycznych monet pisarza.

W najnowszym „Roczniku znajdziemy oczywiście także sprawozdania, recenzje oraz polemikę Dariusza Bednarczyka odnoszącą się do tekstu o G. Hauptmannie w czasie III Rzeszy. O Kronikę Jeleniogórską roku 2021 zadbał Krzysztof Tęcza.

Spis treści

2 marca do 9 marca 2023 r.
wszystko z kategorii: Dział Regionalny z Czytelnią, Polecamy w Dziale Regionalnym, Wydarzenia <<   >>