Home > Polecamy > Polecamy w Dziale Regionalnym > „Powieść z życia. Cz. I: Strona ojca”
Facebook
Instagram
Tiktok

„Powieść z życia. Cz. I: Strona ojca”

opublikowano: 17 lutego 2023, przez: jl

W poniedziałek, 20 lutego o godz. 16:30 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej, będzie można spotkać Prof. Andrzeja Mencwela, polskiego humanistę, krytyka, pisarza. Okazja do spotkania jest wyjątkowa – bo oto Profesor przybywa z najbardziej osobistą książką w swoim życiu.

„Powieść z życia. Cz. 1: Strona ojca”, bo o niej tutaj mowa, jest literackim powrotem do lat dziecięcych i relacji z ojcem. Dla mieszkańców Jeleniej Góry oraz tych, którzy czują się związani z regionem, będzie ona jednak wyjątkowo bliska. Ojciec pisarza, krawiec Antoni Mencwel w 1945 r. przybył do Jeleniej Góry i zamieszkał przy ówczesnej ulicy Strzeleckiej (dzisiaj róg ulic Matejki i Piłsudskiego) przejmując w budynku na parterze w pełni wyposażony zakład krawiecki, a na I piętrze mieszkanie.

Chociaż autor nie spędził w Jeleniej Górze reszty swojego życia i z perspektywy 80-letniej, 5 lat to niedużo, to jednak okres dziecięcy spędzony w mieście spod znaku jelenia wywarł ogromy wpływ na autora. Nie dziwne zatem, że spora część książki poświęcona jest właśnie miastu, okolicom i ludziom. Trzeba też powiedzieć i podziękować autorowi, że „Powieść…” jest jednocześnie: zapiskiem pierwszych lat powojennej Jeleniej Góry i zmian jakie zaszły w mieście, ale także wspaniale opowiedzianą historią rodziny, którą los przywiał do dolnośląskich „Nowych Aten”.

Książka po spotkaniu będzie dostępna do wypożyczenia w Dziale Regionalnym z Czytelnią.

17 lutego do 24 lutego 2023 r.
wszystko z kategorii: Polecamy, Polecamy w Dziale Regionalnym, Wydarzenia <<   >>