Home > Dział Instrukcyjno-Metodyczny > Stay Gold. Tobly McSmith
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Stay Gold. Tobly McSmith

opublikowano: 14 lutego 2023, przez: Pro Mo

„- Od jak dawna czujesz się w ten sposób? – zapytała.
– Od zawsze – odparłem Siedziałem ze spuszczoną głową, unikając wzroku ojca, który nerwowo chodził w tę i z powrotem.”

Pony jest siedemnastoletnim transpłciowym chłopakiem, który po raz kolejny zmienił szkołę, po tym, jak zrobił comingout. Hillcrest High w Teksasie. Tu gwiazdami są baseballiści i cheerleaderki. Jedną z nich jest Georgia, która wpadła w oko Ponemu już pierwszego dnia. Coś między nimi zaiskrzyło, oboje są wrażliwi i inteligentni, mają podobne poczucie humoru. To nic, że Pony nie wygląda jak mięśniak. Chłopak przechodzi huśtawkę nastrojów od nadziei przez rezygnację, Georgia nie zna jego tajemnicy, a już się całowali. Co będzie dalej? Jak zareaguje? Jak długo można stać w ukryciu? Co powiedzą jego kumple, cispłciowi, rzucający obleśne męskie kawały.

Pony zbiera na operację, żeby już nie musieć się katować binderem i czuć się sobą. Przyjmuje propozycje pracy i porządkuje stosy pamiątek w domu oscarowego aktora. Ted miał wspaniałe życie, niczego w nim nie chciał zmienić. Pony odkrywa jednak, że było coś, co sprawia, że stają się sobie bliscy w tajemnicy. Ted radzi Ponemu, Pony sprawia, że przed śmiercią Ted przeżył chwilę szczęścia.

Georgia poznaje prawdę. Nie radzi sobie z nią, czuje się oszukana.

Wiecie jak to jest mieć złamane serce? Tych dwoje ma aż dwa złamane serca. Sytuacja jest beznadziejna, ciągnie ich do siebie, ale za nic nie potrafią tego posklejać. Wzajemnie się ranią widokiem w objęciach innych osób na balu absolwentów. Ten bal zmienia wszystko. Pony podjął odważną decyzję, za którą zapłacił dużo, ale zyskał jeszcze więcej. Tak. Mamy happy end. 

Książka porusza ważne tematy, o których trudno mówić. Queerowi bohaterowie w środowisku szkolnym, walka o akceptację, strach przed ujawnieniem, ukrywanie siebie, niska samoocena, agresja, przemoc, brak zrozumienia ze strony rodzica, myśli samobójcze, wstyd, dyskryminacja, trudna miłość, akceptacja i nadzieja. Ta książka to również pytanie postawione mi, co ja bym zrobiła, zrobił w podobnej sytuacji?

Tobly McSmith jest transpłciowym mężczyzną, stworzył prawdopodobny scenariusz tego, co złego może się stać i co dobrego może się wydarzyć, dając nadzieję i dodając otuchy. Wyoutowanie to moment traumatyczny i niepewny.

„Ta książka jest moją obietnicą czynienia świata lepszym dla naszej społeczności. To mój list miłosny do was, kochani”.

Stay Gold, zostań sobą, zostań wspaniały.

ROBERT FROST – „WSZYSTKO, CO ZŁOTE, KRÓTKO TRWA”
[TŁUM. STANISŁAW BARAŃCZAK]

Złotem przyrody – pierwsza zieleń;
Po niej – już nic prócz spłowień, zbieleń.
Rozkwitu szczyt – to pierwszy listek,
Lecz przez godzinę ledwie: wszystek
Zwykleje w liść natychmiast potem.
Tak Eden zszarzał nam w zgryzotę,
Tak świt nam blaknie w światło dnia.
Wszystko, co złote, krótko trwa.

14 lutego do 18 marca 2023 r.
wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Wydarzenia <<   >>