Home > Wydarzenia > Dział Regionalny z Czytelnią > Andrzej Mencwel – „Powieść z życia. Część I. Strona ojca”

Andrzej Mencwel – „Powieść z życia. Część I. Strona ojca”

opublikowano: 3 lutego 2023, przez: jl

Książnica Karkonoska oraz Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze

zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Mencwelem,
krytykiem, eseistą, historykiem literatury

autorem autobiograficznej prozy „Powieść z życia. I. Strona ojca”

Andrzej Mencwel w czerwcu 1945 r. wraz z ojcem przyjechał do Jeleniej Góry. Antoni, ojciec pięcioletniego wówczas chłopca, był krawcem. Nie przypadkiem zapewne przyszło im zamieszkać akurat w tej, a nie innej kamienicy. A oto fragment opisujący miejsce, w którym autor spędzi kilka kolejnych lat życia.

„Mieszkanie nie było jeszcze zrabowane i pozostało częściowo umeblowane, podobnie zakład krawiecki na parterze, wyposażony w maszyny, stoły i żelazka, a nawet w stojące lustro krawieckie z bocznymi skrzydłami na zawiasach, pozwalające klientce obejrzeć się nie tylko od stóp do głowy, ale też z boków i z tyłu. (…) Mieliśmy taki ujmujący przedogródek, gdyż na samym powojennym początku cała kamienica, choć bez prawa własności i zapisów hipotecznych, była nasza. Na wysokim parterze mieściły się izby warsztatowe ze stołami i maszynami, salka krojczego i kantor szefa, na dole zaś obszerna przymierzalnia z rozkładanymi lustrami i sklep o trzech oknach wystawowych. „Elegancja – Pierwszorzędny Zakład Krawiecki, Damski, Męski, Wojskowy” – oznajmiał okazały szyld, poszczególnymi członami rozmieszczony nad wejściem i witrynami.”

20 lutego 2023 r.
Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27, sala konferencyjna, III p.
wszystko z kategorii: Dział Regionalny z Czytelnią, Wydarzenia <<   >>