Home > Wydarzenia > GRA W RASY – spotkanie autorskie z Przemysławem Wielgoszem

GRA W RASY – spotkanie autorskie z Przemysławem Wielgoszem

opublikowano: 26 stycznia 2023, przez: jl

JCIiER „Książnica Karkonoska” zaprasza na spotkanie z Przemysławem Wielgoszem,
autorem nominowanej do nagrody Nike książki Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić.

Przemysław Wielgosz

Dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”.
W wydawnictwie RM jest redaktorem merytorycznym serii Ludowa historia Polski.
Publikował m.in. w „Wiadomościach Kulturalnych”, „Trybunie”, „Przekroju”, „Piśmie”, „Guardianie”, „Aspen Review” i „Freitagu”. Jest m.in. autorem książek Opium globalizacji (2004) i Witajcie w cięższych czasach (2020).

Gra w rasy

Przywykliśmy do interpretacji rasizmu jako zestawu stereotypów i uprzedzeń. PW proponuje znacznie głębszą analizę tego zjawiska, poszukując jego korzeni w długiej historii narodzin i ekspansji kapitalizmu.

Poruszając się swobodnie między historią i współczesnością, odwołując się do badań z zakresu filozofii, socjologii i nauk ekonomicznych oraz do znanych obrazów filmowych, autor pokazuje, jak kapitalizm „dzieli i rządzi”, wytwarzając hierarchie i tożsamościowe przeciwieństwa, oraz jak antagonizuje grupy, które potencjalnie mogłyby mu się wspólnie przeciwstawić.

[za: https://www.karakter.pl/ksiazki/gra-w-rasy]

Spotkanie poprowadzi Wojciech Wojciechowski 一 germanista, publicysta, tłumacz. Jako krytyk literacki publikował w „Odrze”, „Przekroju” oraz polskiej edycji dwumiesięcznika „Le Monde Diplomatique”, z którym współpracuje na stałe od 2013 roku. Jako krytyk teatralny i tłumacz współpracował z „Notatnikiem Teatralnym” oraz portalem teatralnym www.e-teatr.pl. Kierował Klubem Krytyki Politycznej w Jeleniej Górze, gdzie współorganizował szereg debat dotyczących sztuki i polityki.

10 lutego 2023 r.
Sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej, ul. Bankowa 27, III p.
wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>