Home > Dział Instrukcyjno-Metodyczny > Laureat PASZPORTU POLITYKI, Łukasz Barys, w Książnicy Karkonoskiej.
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Laureat PASZPORTU POLITYKI, Łukasz Barys, w Książnicy Karkonoskiej.

opublikowano: 5 maja 2022, przez: Pro Mo

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Barysem, laureatem tegorocznego Paszportu „Polityki” za powieść „Kości, które nosisz w kieszeni”.

Paszport POLITYKI 2021 w kategorii Literatura otrzymał Łukasz Barys – za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości.

Łukasz Barys (ur. 1997 r.) – debiutancką powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” (Wydawnictwo Cyranka) poświęcił Pabianicom, miastu, w którym się urodził. Miał już na koncie debiut poetycki – książkę „Wysokie słońce” (2020 r.), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu Złoty Środek Poezji. Był też laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza, konkursów Krajobrazy Słowa oraz Inspirowani Tyrmandem. W powieści Pabianice portretuje od strony kości, przenikają się tu światy zmarłych i żywych. A każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział tutejsze motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu „Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2151030,1,literatura-lukasz-barys-laureatem-paszportow-polityki.read

Spotkanie poprowadzi Michał Krawczyk.

Fragment:

„Ziemia nie obnosi się z cierpieniem, ale chowa w sobie kości, na które można nadepnąć, chodząc po podwórku. Coś wyszło na wierzch, ale nie były to odłamki szkła albo drewna. Coś zachrzęściło, więc zaczęłam drapać. Sucha ziemia wżerała się za paznokcie z dziwną łatwością. Kolana miałam czerwone i zdarte, łokcie tak samo, ale w końcu podniosłam ku słońcu brązową, suchą kość, kruchą i poplamioną. Schowałam znalezioną kość do kieszeni i ponownie uklękłam. Zdołałam jeszcze ukraść ziemi kilkanaście kości: maleńkich albo większych, ale zawsze brązowych i kruchych. Wszystkie włożyłam do kieszeni i miałam tam teraz orkiestrę […].”

 

Dyskusyjny Klub Książki - Logo

10 czerwca 2022 r.
godz. 17:00
sala konferencyjna, ul. Bankowa 27, III piętro
wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Wydarzenia <<   >>