Home > Polecamy > Polecamy w Dziale Regionalnym > Zarys dziejów piwowarstwa w Kotlinie Jeleniogórskiej / Wojciech Szczerepa
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Zarys dziejów piwowarstwa w Kotlinie Jeleniogórskiej / Wojciech Szczerepa

opublikowano: 22 kwietnia 2022, przez: annag

„Piwo to napój, który przez lata wzbudzał wiele emocji i był przyczyną konfliktów nie tylko pranych, ale i zbrojnych. (…) Przywilej warzenia tego napoju był ważnym atutem ekonomicznym. Posiadacze prawa produkcji i handlu cieszyli się niezależnością i zyskami. Ale nie tylko oni. Warzenie Piwa przynosiło dochód szerszej grupie ludzi. Nie bez znaczenia był też aspekt zdrowotny. Panowało przekonanie, że dobre piwo jest istotnym składnikiem pożywienia.” Ilość uwarzonego trunku, użytych przy produkcji zbóż oraz moc gotowego napoju były prawnie określone. Przepisy regulowały również wielkość, rozkład i powierzchnię mieszkania browarników i słodowników XVIII i XIX wieku. Dochodziło do sytuacji, że browarnik wraz z rodziną zmuszony był „dzielić” sypialnię z gośćmi wyszynku.  Z książki dowiadujemy się również jakich procederów dopuszczano się próbując „ulepszyć” ten złoty trunek, a dodatkowy smaczek stanowią historie prawdziwie kryminalne.

Zarys dziejów piwowarstwa…” to w zasadzie pierwsza kompleksowa publikacja na temat historii browarnictwa w Jeleniej Górze i okolicy od XIV wieku do czasów po drugiej wojnie światowej.

wszystko z kategorii: Polecamy, Polecamy w Dziale Regionalnym <<   >>