Home > Wydarzenia > Wierzenia Słowian i Indoariów
Facebook
Instagram
Tiktok

Wierzenia Słowian i Indoariów

opublikowano: 27 stycznia 2020, przez: jl

Zapraszamy na spotkanie z Dianą Jakubowską i Rafałem Jakubowskim, autorami książki „Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji”.

Gościem specjalnym spotkania będzie Maciej Kisiel, autor i ilustrator komiksu „Wiesław – Baśnie słowiańskie – O leniwym Wiesławie i jego pomocnikach”.

Książka ukazała się w grudniu pod szyldem wydawnictwa i stowarzyszenia PraŹródła. W ramach swoich działań PraŹródła zajmują się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. Promują interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka. Podejmując próbę rekonstrukcji historii i tradycji ludów indoeuropejskich, w tym Słowian, weryfikują aktualny stan wiedzy analizując wiele nieznanych dotąd źródeł.

Omawiana pozycja jest przełomowa w swojej dziedzinie. Jak dotąd bowiem odtwarzanie wierzeń słowiańskich polegało na przytaczaniu wciąż tych samych źródeł kronikarskich, których autorzy opisywali przecież nieznaną, bądź wrogą sobie religię. Często czynili to w formie lakonicznych przekazów. Z kolei sięganie do pozostałości kultury ludowej również nie daje pełnego obrazu słowiańskich wierzeń, gdyż jak wiadomo podczas chrystianizacji zniszczono świadectwa słowiańskiego kultu, dokonano zmian w naszej obrzędowości i języku. Pozostawiono w kulturze tylko te elementy, które można było zasymilować z nową religią.

Chcąc dotrzeć do pierwotnych wierzeń słowiańskich Autorzy odkrywają nieznane dotąd źródła, wskazujące na wspólne pochodzenie religii Słowian i Indoariów. Opierając się na interdyscyplinarnych badaniach podejmują próbę rekonstrukcji słowiańskiej tradycji porównując mity, symbole, rytuały i wierzenia.

Stowarzyszenie „PraŹródła”


Ta książka nie jest zwykłą opowieścią o Słowianach… jest podróżą do świata wierzeń, symboli i rytuałów, w którym spotykamy się z dawnymi kulturami i duchowymi tradycjami spokrewnionymi z Słowiańszczyzną, które są żywe po dziś dzień. Dzięki badaniom porównawczym dotarliśmy do istotnej wiedzy o świecie, życiu i śmierci, duchowości Słowian i Indoariów. Pisząc tę książkę mieliśmy poczucie, że przecieramy szlaki dla nowych badań, a wiedza którą odkryliśmy może być inspiracją dla wielu ludzi.. .

 

 

Dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra - Logo

7 lutego 2020 r.
godz. 16:30
Książnica Karkonoska, Jelenia Góra, ul. Bankowa 27, sala konferencyjna, III piętro.
wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>