Home > Polecamy > Karkonosze. Czasopismo Sudetów…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Karkonosze. Czasopismo Sudetów Zachodnich

opublikowano: 17 lutego 2015, przez: jl

Nic nie trwa wiecznie, są jednak takie elementy w naszym świecie, które jeżeli trwają dostatecznie długo, to uznajemy za coś stałego, niezmiennego. Kiedy nagle zaczyna ich brakować, odczuwamy pustkę i pragniemy ją zapełnić. Jednymi z takich elementów są czasopisma, zwłaszcza lokalne, bo one dotykają spraw nam najbliższych.

Karkonosze, które zaistniały (połowa lat 60‑tych) jako informator kulturalny Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich przekształciło się w 1976 r. w poważne czasopismo związane z regionem, który swym zasięgiem obejmował teren dawnego województwa jeleniogórskiego. Różne były koleje losu Karkonoszy – zostały zawieszone w stanie wojennym i powróciły w 1983 r. żeby przetrwać do 1999 r., kiedy znowu zostały zawieszone aż do 2004 r.  Formuła Karkonoszy przedstawiona w 2004 r. przetrwała do 2012 r. Potem prawa do tytułu otrzymał Karkonoski Park Narodowy i od połowy 2014 r. we współpracy ze Związkiem Gmin Karkonoskich reaktywowali Karkonosze w nowej formule, z nową redakcją i odmienioną szatą graficzną. Do chwili obecnej ukazały się cztery numery (1 i 2 w jednym zeszycie).

Nowa redakcja, z Januszem Korzeniem jako redaktorem naczelnym, chce kontynuować tradycje czasopisma, pozostając tematycznie związane z przyrodą, turystyką i kulturą regionu, a także wywoływać dyskusje i poruszać tematy trudne, jak planowanie przestrzenne a ochrona środowiska czy poszukiwanie nowych form turystyki w regionie. Swym zasięgiem nowe Karkonosze obejmują oczywiście obszar tytułowy, ale podejmują także tematykę związaną z obszarem Gór Izerskich, Gór Kaczawskich czy Rudaw Janowickich.

Czasopismo jest kwartalnikiem formatu A4, ma ok 40 stron i kosztuje 8 zł za numer.
W chwili obecnej Karkonosze można zakupić w jeleniogórskim wydawnictwie AD-REM (58-500 Jelenia Góra, ul. S. Okrzei 12), które sprawuje także funkcję redakcji technicznej  oraz w Karkonoskim Parku Narodowym (w Dziale organizacyjno-administracyjny – 58-570 Jelenia Góra, ul. Chałubińskiego 23).

Prowadzona jest także internetowa witryna czasopisma – e-Karkonosze

Karkonoski Park Narodowy

Związek Gmin Karkonoskich

Wydawnictwo AD-REM


Archiwalne numery Karkonoszy (do 2012 r.) przeczytać można w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej pod tym linkiem.

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>