Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Krkonoše cestou necestou. Jan Vaněk

Krkonoše cestou necestou. Jan Vaněk

opublikowano: 10 kwietnia 2019, przez: Pro Mo

Karkonosze na przełaj z Janem Vankem, zoologiem, byłym pracownikiem Karkonoskiego Parku Narodowego w Czechach to opowieść o detalach i przestrzeniach Karkonoszy opowiedziana głównie poprzez wspaniałe fotografie autora. Kilkadziesiąt lat spędzonych wśród gór, potoków, roślin i zwierząt tej  naszej tundry w środku Europy zaowocowało albumem, który zwraca uwagę na istotne, często pomijane elementy karkonoskiej przyrody. Na przełaj przez łąki górskie, mokradła, torfowiska, jeziora polodowcowe, formacje skalne uzupełnia nasza wiedzę o ekologii Karkonoszy. Jan Vaněk uczy, że w trawach i na skałach skrywają się prawdziwe skarby flory i fauny, że każda pora roku ma swoje kolory, które z czegoś wynikają i, że podczas wypraw w góry trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Bogaty jest  świat przyrody pokazany okiem tego wnikliwego obserwatora natury. Wszystkie elementy kolejnej biosfery tworzą ze sobą związki oparte ma symbiozie. Kiedy sobie to uświadomimy, otworzy się  przed nami jeszcze piękniejszy obraz Karkonoszy,  mały fragment świata, unikalna mozaika ekosystemów, który warto zachować w taki właśnie stanie. Książka przekazana w darze przez Krkonošský národní park jest dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej, Zasoby <<   >>