Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Gertrud Staats 1859-1939. Mistrzyni śląskiego pejzażu.

Gertrud Staats 1859-1939. Mistrzyni śląskiego pejzażu.

opublikowano: 10 kwietnia 2019, przez: Pro Mo

Gertruda Staats należy do nielicznych kobiet, artystek, którym udało się osiągnąć sukces. Urodzona we Wrocławiu malarka doczekała się miana najwybitniejszej pejzażystki wrocławskiej przełomu XIX i XX wieku. Dzięki rodzinnemu majątkowi Gertruda Staats miała szansę uczyć się od najlepszych,  a swoje wybitne prace prezentowała nie tylko w Europie, ale również w USA. Jednym z jej nauczycieli był Adolf Dressler, to właśnie ten  znany karkonoski pejzażysta, zabierał młodą Trudę w Karkonosze, do ukochanej Przesieki. Śląskie góry i lasy inspirowały artystkę przez wiele lat. Jej kariera nabierała rozpędu, malarka zdobywała nagrody, wyróżnienia i uznanie,  silna osobowość i talent przyciągały do niej wiele osób, charyzmatyczna kobieta założyła Stowarzyszenie Artystek Śląskich. Wiele podróżowała, z każdego wyjazdy przywoziła nowe motywy. W 1897 roku pokazała na wystawie w Jeleniej Górze 36 prac w wystawie malarstwa karkonoskiego.  Była aktywna, głodna sztuki i nowych znajomości artystycznych, stale  poszukująca nowych inspiracji. Niestety obie wojny światowe sprawiły, ze wspaniała kariera Gertudy Staats została przerwana, a dorobek artystyczny uległ w dużej mierze zniszczeniu.  Książka prezentuje zachowane pejzaże, wśród nich liczne motywy karkonoskie, oraz dzieła ze zbiorów jeleniogórskiego muzeum. Wydawnictwo jest pięknym przypomnieniem artystki, którą inspirowała śląska przyroda, kobiety, która wbrew stereotypom miała odwagę i siłę odnieść olbrzymi sukces. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej, Zasoby <<   >>