Home > Wydarzenia > Wypożyczalnia > Czeski Čtvrtek albo inny dzień tygodnia
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Czeski Čtvrtek albo inny dzień tygodnia

opublikowano: 7 lutego 2019, przez: bk

Jeśli lubisz czytać, do tego masz jeszcze ochotę porozmawiać o książkach, zapraszamy do naszego nowego klubu dyskusyjnego „Czeski Čtvrtek albo inny dzień tygodnia”. Będziemy zaczytywać się w czeskiej literaturze, a później w przesympatycznym gronie dzielić się wrażeniami i dyskutować.
Uwaga! Nie musisz być wielbicielem literackiej twórczości naszych południowych sąsiadów; bez obaw, jeśli nim nie jesteś, nasze spotkania sprawią, że zaczniesz sięgać po książki czeskich pisarzy 🙂

18 lutego będziemy dyskutować o książce Jaroslava Rudiša – Grandhotel. Powieść nad chmurami. Akcja powieści toczy się w Libercu na Ještědzie.

o książce:

Życie, jak chmura, zaczyna się od rozrzuconych drobinek, które obrastają w zdarzenia, konsekwencje i decyzje, nabierają kształtu i tworzą człowieka. Niektórzy tworzą alternatywne wersje własnej przeszłości, ukrywając trudne do zaakceptowania fakty, niektórzy wyobrażają sobie lepsze życie, ale nie mają odwagi wyskoczyć z obecnego. Liberec, 2003 rok, główny bohater Fleischman ma w głowie chmury i od urodzenia związany jest z Grandhotelem, budynkiem z iglicą, która rani niebo. Z góry Ještěd wszystko widać wyraźniej. Hotel to miejsce, w którym przecinają się losy gbura, dziwaka, toksycznej pary, wypędzonego Niemca, zakompleksionej kelnerki. Oprócz miejsca łączy ich poczucie własnego nieszczęścia oraz jakaś niegroźna obsesja. Opowieść o zwyczajnych Czechach utrzymana w hrabalowskiej poetyce. Subtelna analiza społeczna narodu, który został uwięziony w kotlinie bez dostępu do morza i świeżego powietrza. Autor, Jaroslav Rudiš, studiował w Libercu, dlatego z przewodnicką dokładnością prowadzi nas poprzez ulice i historię miasta, nie bojąc się poruszać problemu Niemców Sudeckich, dla których Reichenberg to utracony dom. Typowy dla czeskiej literatury słodko-gorzki ton niesie ze sobą uniwersalny przekaz o współczesnym Europejczyku i przepis na przełamanie samotności, tym razem „strasznej” a nie „zbyt głośnej”. Po przeczytaniu ostatniego rozdziału spontanicznie chce się przeczytać książkę jeszcze raz. Dlaczego? To jest prawdziwy sekret i zaleta powieści Grandhotel. Przy okazji Fleischman nauczy jak przewidywać pogodę. Wbrew pozorom to nie jest smutna powieść. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Zapraszamy również na fanpage naszego klubu:

https://www.facebook.com/czeskictvrtek/?ref=bookmarks

 

Dyskusyjny Klub Książki - Logo

18 lutego 2019 r.
godz. 17.00
Mała Sala Konferencyjna
wszystko z kategorii: Wydarzenia, Wypożyczalnia <<   >>