Home > Polecamy > Niepodległa jedenastka</br>na 100-lecie…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Niepodległa jedenastka
na 100-lecie odzyskania niepodległości.

opublikowano: 8 listopada 2018, przez: jl

Świętujcie stulecie niepodległości z rewelacyjnymi książkami dostępnymi w Książnicy Karkonoskiej. Nie jest to lista polukrowana, nie jest to II Rzeczpospolita z obrazka bez skazy, nie są to także książki sentymentalne. Są to pozycje o ludziach z krwi i kości – przywódcach, awanturnikach, podróżnikach, twardych marynarzach, co nawet całą beczkę ogórków zjeść mogli. Polecamy je za emocje, które wywołują – śmiech, łzy, wściekłość czy radość.

 1. Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska – szczególnie tom pierwszy, Ci którzy przeżyli.
 2. Samobójstwo Europy – Andrzej Chwalba. Najlepsza synteza pierwszej wojny światowej, napisana z polotem godnym Normana Daviesa, kto wie, czy w ogóle nie najlepsza polska książka o tym strasznym konflikcie.
 3. Złowrogi cień Marszałka – Rafał A. Ziemkiewicz. Nasza 11 nie jest robiona pod publiczkę, proponujemy również żywo napisaną… krytyczną biografię Ojca Niepodległości. Dowiecie się z niej dlaczego się wciąż kłócimy i co trzeba wiedzieć, aby się pogodzić. Można się z książką nie zgadzać, ale krytycznego myślenia nigdy nie za dużo.
 4. Wieniawa. Szwoleżer na pegazie – Mariusz Urbanek. Fantastyczna biografia pierwszego ułana II Rzeczypospolitej, który hasło „koń, kobiety, koniak” stosował przez całe swoje życie. Bogato okraszona bon motami bohatera i humoreskami – śmiech i wzruszenie gwarantowane. Zresztą jak przy wszystkich pozostałych pozycjach Urbanka, do których czytania zachęcamy.
 5. Boso, ale w ostrogach – Stanisław Grzesiuk, jego przedstawiać nie trzeba, nikt tak nie opisał przedwojennej Warszawy, albo raczej jej „dołu” czyli Czerniakowa.
 6. Znaczy Kapitan – Borchardt, Karol Olgierd. Czytać, aby zdrowo się pośmiać i westchnąć jak przy Wieniawie czy Grzesiuku.
 7. Lewa Wolna – Józef Mackiewicz. To powinna być lektura szkolna. Wspaniały i kontrowersyjny opis wojny polsko-bolszewickiej. Także jeden z najlepszych niebanalnych romansów w polskiej literaturze.
 8. U progu wielkiego kryzysu – Adam Tooze. Tutaj musimy się pochwalić, mamy bowiem, jak na polskie biblioteki, perełkę. Nie śmiem inaczej mówić, najlepszą książkę o powstawaniu ładu powojennego i nadejścia wielkiego kryzysu.
 9. W oparach absurdu – Julian Tuwim, Antoni Słonimski – czytać i śmiać się.
 10. Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy – Sergiusz Piasecki. Nikt tak nie opisał świata przestępczego II Rzeczypospolitej. Mocna rzecz.
 11. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd – Kazimierz Nowak. Bardziej niesamowity niż Tony Halik czy Cejrowski, nie można uwierzyć co zrobił nasz podróżnik – rowerem i na nogach przebył Afrykę, a zajęło mu to kilka lat.

P. Lewa.

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>