Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Ewa Andrzejewska. Góry-Fotografia; Wojciech Zawadzki. Góry-Fotografia
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Ewa Andrzejewska. Góry-Fotografia; Wojciech Zawadzki. Góry-Fotografia

opublikowano: 31 października 2018, przez: Pro Mo

Dwa obszerne albumy prezentujące fotografie gór dwojga artystów, połączone w jedno wydawnictwo, wydane zostały w ramach XX Biennale Fotografii Górskiej. Podsumowują dorobek zmarłych w zeszłym roku fotografików, którzy związali swoje życie z jeleniogórskim środowiskiem artystycznym. Obrazy iluzorycznej, metaforycznej natury, które zostawiła nam Ewa Andrzejewska obok fizycznej analizy materii utrwalonej w fotografiach Wojciecha Zawadzkiego, stanowią dwa odmienne spojrzenia na góry. Pierwiastek kobiecy i pierwiastek męski, rozmycie i precyzja, uczuciowość i analiza, wieczność i wieczność. Przystępna analiza twórczość artystów pozwala lepiej zrozumieć ich dzieło i zgłębić, być może proste na pierwszy rzut oka, obrazy tych dwu różnych światów, koncepcji i wrażliwości.

Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki wywarli wpływ na wielu adeptów sztuki fotografii, założyli i prowadzili Wyższe Studium Fotografii oraz Wszechnicę Fotograficzną przy Wojewódzkim Domu Kultury (późniejszy RCK i JCK). Inspirowali wielu. Niech te bogate w ich talent albumy będą nie tylko podróżą w „ich” góry, ale również iskrą dla rozpalania kolejnych zapałów twórczych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

  1. Do końca listopada 2018 roku można obejrzeć w Książnicy Karkonoskiej wystawę „Hommage a Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki”. Jest to podziękowanie 12 artystów fotografików, którzy zadedykowali Ewie i Wojtkowi po jednym ze swoich zdjęć w oprawie osobistych wypowiedzi. Wystawa jest eksponowana w Galerii Małych Form, ul. Bankowa 27, III. piętro.
wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>