Home > Dział Instrukcyjno-Metodyczny > Historia Miedzianki-literacki fenomen miejsca.

Historia Miedzianki-literacki fenomen miejsca.

opublikowano: 22 października 2018, przez: Pro Mo

12 października 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie Grupy Ekspertów Euroregionu Nysa  EUREX-Biblioteki, połączone z corocznymi warsztatami – spacerem literackim. Tegoroczny spacer i warsztaty dla bibliotekarzy z Polski, Czech i Niemiec,  miały charakter wędrownego spotkania autorskiego, które poprowadził Jarosław Szczyżowski, autor przewodnika po Miedziance. Tematem spotkania była Historia Miedzianki – literacki fenomen miejsca. Prowadzący spotkanie zapoznał 29 uczestników warsztatów z historią Miedzianki, prowadząc przez kolejne punkty informacyjne, wytyczone we wsi. Opowiedział o tętniącym życiem miasteczku, samowystarczalnym nawet w czasie II Wojny Światowej, o sile przyciągania miejsca bogatego w złoża rud, w tym rudę Uranu. O historii górnictwa na tym terenie i o tym, dokąd wędrował i czemu miał służyć wydobyty w Miedziance Uran. Miasto, które zniknęło obecnie przyciąga pisarzy, poszukiwaczy skarbów, powstał teatr i spektakl o nim, od 2 lat odbywa się tu wielki festiwal reportażu Miedzianka-Fest, a w najbliższej przyszłości podobno stanąć ma tu szyb górniczy, który stanie się kulturalnym centrum Miedzianki.  Na koniec uczestnicy udali się na obiad oraz  by poznać smak „Złota Miedzianki”, które podają w lokalnym browarze. Zarówno pogoda, jak i humory dopisywały wszystkim.  Spotkanie sfinansowane zostało ze Środków Dyskusyjnych Klubów Książki na Dolnym Śląsku oraz ze środków Euroregionu Nysa i środków własnych Książnicy Karkonoskiej.

Dyskusyjny Klub Książki - Logo

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Galeria <<   >>