Home > Wydarzenia > Ludobójstwo ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947.

opublikowano: 18 czerwca 2018, przez: jl

Książnica Karkonoska zaprasza na wystawę
Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu

Ludobójstwo ludności polskiej
na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947
dokonane przez
Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN)
i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

Ze wstępu do katalogu towarzyszącemu wystawie:

Celem wystawy jest ocalenie od zapomnienia prawdy o rozmiarach popełnionych zbrodni OUN-UPA i stosowanych metod eksterminacji, o czym świadczą eksponowane zdjęcia. Chcemy też pokazać światu, czym był nacjonalizm ukraiński w wydaniu banderowskim.

Stowarzyszenie zgromadziło ponad 20 000 relacji świadków, którzy przeżyli to ludobójstwo. Na 59 planszach wydrukowanych na tkaninie PCV o wymiarach 85×200 cm są zdjęcia osób zamordowanych w każdym powiecie, zdjęcia zniszczonych kościołów, pomników i tablic upamiętniających ofiary, tablice o udokumentowanej liczbie zamordowanych Polaków w poszczególnych miejscowościach.

Wystawę dofinansowała
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie

do 31 lipca 2018 r.
Książnica Karkonoska, Hol (III piętro), ul. Bankowa 27.
wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>