Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki.

Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki.

opublikowano: 29 marca 2018, przez: Pro Mo

Publikacja towarzysząca wystawie w Muzeum Karkonoskim jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy można mówić o jeleniogórskiej secesji w kontekście lokalnego nurtu, łatwego do zdefiniowania i posiadającego odróżniające cechy stylowe. Niewątpliwie secesja jest do dziś widoczna w architekturze miasta, zżyliśmy się z bryłą teatru, domami towarowymi w centrum miasta, budynkiem liceum przy ul. Żeromskiego, czy licznymi willami i kamienicami z przełomu wieku XIX i XX. Rozbudowa miała wówczas ścisły związek z życiem gospodarczym oraz kulturalnym miasta, obszernie opisywanym w publikacji.  Aktywni mieszkańcy domagali się budynków na miarę swoich potrzeb, wspólnymi siłami i przy wsparciu sponsorów powstał jeden z najbardziej charakterystycznych dla miasta budynków secesyjnych, do jego budowy dołożył się miedzy innymi Carl Hauptmann.  Miasto rozrastało się, przybywały nowe dzielnice, zgodnie z najnowszymi trendami mieszkańcy mieli mieć dostęp do zieleni, słońca i powietrza, powstawały pierwsze przyzakładowe osiedla. Książka pozwoli prześledzić  kierunki urbanistycznego rozwoju Jeleniej Góry oraz poznać przeznaczenie konkretnych dzielnic i osiedli.

Belle epoque  była również obecna w wystrojach wnętrz, sztuce użytkowej i sztukach plastycznych. Umieszczone w publikacji wspaniałe przykłady ilustrujące piękno tego stylu uzupełniają obraz miasta i epoki, zwłaszcza o zachwycające detalami i kolorami wyroby szklane.  Przełom XIX i XX wieku przyniósł też nowe techniki graficzne, trendy ilustratorskie oraz style oprawy, zmieniły się też mody czytelnicze i tematyka wydawnictw. O tym wszystkim, w ciekawy sposób piszą współautorzy  proponowanej książki, która znajduje się w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>