Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Joanna Lamparska, Piotr Kałuża. Miasta…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Joanna Lamparska, Piotr Kałuża. Miasta do góry nogami

opublikowano: 29 marca 2018, przez: Pro Mo

Pod europejskimi miastami ciągną się kilometry podziemnych korytarzy. Trudno znaleźć miasto, które nie ukrywa czegoś pod ziemią. Różne bywają tajemnice świata, do którego nie dociera światło słoneczne. Ludzie chowali tam tajne plany, skarby, szukali w nich schronienia, zakazanej rozrywki, odprawiali  ceremonie i chowali zmarłych. Joanna Lamparska, znana z książek o tajemnicach, skarbach i zagadkach Dolnego Śląska rusza tym razem nieco dalej, razem z Piotrem Kałużą – dziennikarzem, poszukiwaczem zaginionych dóbr kultury, autorem przewodników . Podziemna Malta, Praga, Wilno, Paryż, Kraków i kilkanaście innych miast to miejsca fascynujące historią, czasem przerażającą, czasem niewiarygodną, ale zawsze wciągającą. Pod naszymi stopami  tkwią zanurzone w ciemnościach korytarze, hale, osiedla, laboratoria, krypty, magazyny, schrony, Globalny Bank Nasion…

W bogato ilustrowanej publikacji, wydanej przez National Geographic znalazły się również rozdziały rozwijające wątki regionalne. Złoty Stok i Zamek Książ oraz Góry Sowie i ich podziemia dorównują swoimi tajemnicami największym metropoliom Europy. Najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce oraz wciąż aktualna zagadka tuneli w masywie Gór Sowich i pod Zamkiem Książ nieustannie są gorącym tematem i celem badań poszukiwaczy i odkrywców.

Zejście pod ziemię grozi zarażeniem się pasją, a świat w głąb zyskuje obecnie nowych amatorów i przyciąga milionerów! Wszak wolna powierzchnia nad nim dramatycznie się kurczy, a naukowcy odkryli zaledwie 10 % podziemnego Rzymu.

Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>