Home > Polecamy > Książ od kuchni : w obiektywie Louisa…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Książ od kuchni : w obiektywie Louisa Hardouina nadwornego kucharza Hochbergów

opublikowano: 12 lutego 2018, przez: jl

Przepiękny album zawiera ponad 300 bezcennych fotografii zrobionych w latach 1909-1932 przez nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina. W książce znajdziemy również interesujące eseje na temat Louisa Hardouina oraz historię odnalezienia unikatowych zdjęć.

Zbiór fantastycznych fotografii, cudem ocalałych w zbiorach rodzinnych, udostępniła Jean Wessel, mieszkająca w Kanadzie wnuczka Hardouina.

Dzięki swojej pasji do fotografowania Louis Hardouin udokumentował codzienne życie mieszkańców zamku. Zamek podczas ostatniej wojny został ogołocony ze swojego wyposażenia. Zdjęcia pokazują jak wyglądał na początku XX wieku, zarządzany przez Hochbergów, jedną z najbogatszych rodzin na Śląsku. Burzliwe życie Hansa Heinricha XV i jego żony Daisy było wielokrotnie inspiracją dla filmu i literatury. Ocalone zdjęcia można skonfrontować ze znaną nam fikcją artystyczną.

Wśród odnalezionych fotografii jest wiele zdjęć księżnej Daisy von Pless, jej męża i dzieci. Na starych zdjęciach możemy dostrzec jak zamek wyglądał w czasie swojej ostatniej dużej przebudowy. Nie zabrakło również zdjęć przedstawiających codzienne życie na zamku. Mistrz kuchni, kochający mąż i ojciec z pasją uwieczniał żonę i synów. Chętnie fotografował też książęce dzieci Alexandra i Bolka spędzające czas z Hardouinami. Tłem większości zdjęć jest dumna bryła zamku i jego okolice. Hardouin uchwycił swoim aparatem krajobrazy zmieniających się pór roku i tutejszą florę i faunę. Na zdjęciach widzimy nie tylko arystokratycznych właścicieli ale też zatrudnianych przez nich pracowników. Książka jest fascynującą lekturą dla każdego: regionalisty, pasjonata historii, miłośnika wielkich romansów z życia wyższych sfer.

Polecam [KW]

Album dostępny w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym.

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>