Home > Galeria > Spotkanie z Henrykiem Nicponiem
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Spotkanie z Henrykiem Nicponiem

opublikowano: 24 stycznia 2018, przez: jl

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania z Henrykiem Nicponiem, autorem książki „Polowanie na Generała”.

Relacja ze spotkania autorstwa studenta Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze na  kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna  – Piotra Bednarskiego, który odbywa w Książnicy Karkonoskiej pilotażową praktykę zawodową.

Relacja ze spotkania autorskiego Piłsudski kontra Rozwadowski.

24 stycznia 2018 roku w Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem – reporterem oraz autorem książki Piłsudski kontra Rozwadowski: polowanie na generała. W wydarzeniu uczestniczyło mnóstwo osób. Dziennikarz z pasją opowiadał o burzliwej i kontrowersyjnej relacji marszałka Piłsudskiego z generałem Rozwadowskim.

 

Uczestnicy spotkania, składający się w głównej mierze z pasjonatów historii, także nie pozostali bierni i włączali się do wartkiej wymiany zdań, opinii i spostrzeżeń nt. samej książki, rządów sanacji, sylwetki Piłsudskiego oraz Rozwadowskiego.

W odpowiedzi na pytanie jednego z uczestników spotkania Nicpoń bez zawahania, jednoznacznie oznajmił m. in., że tajemnicze okoliczności śmierci generała Rozwadowskiego oraz Zagórskiego były – w istocie – mordem politycznym przeprowadzonym przez piłsudczyków. Odwołując się do licznych historycznych sprawozdań i źródeł mówił o możliwej przyczynie waśni, które poróżniły Piłsudskiego i Rozwadowskiego. Rozwadowski opowiadał się za poborem obowiązkowym, natomiast Piłsudski – za poborem ochotniczym. To właśnie niezgoda w tej kwestii miała być zarzewiem późniejszego konfliktu. Krytykował także zamach stanu oraz sugerował, że Marszałek był tylko marionetką służącą interesom niemiecko-brytyjskim.

Po spotkaniu można było osobiście porozmawiać z autorem książki, uścisnąć mu dłoń oraz wymienić się spostrzeżeniami nt. publikacji.

 

24 stycznia 2018 r.
godz. 17:00
Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27, III p.
wszystko z kategorii: Galeria <<   >>