Home > Polecamy > Powstanie Warszawskie
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Powstanie Warszawskie

opublikowano: 31 lipca 2017, przez: jl

1 sierpnia, 73 lata temu w Warszawie wybuchło powstanie przeciwko okupującym państwo polskie Niemcom. Chociaż swoim zasięgiem obejmowało jedynie stolicę, to trzeba pamiętać, że w oczach powstańców było ono częścią większego planu, który z jednej strony miał na celu militarne przeciwstawienie się Niemcom, a z drugiej polityczne przeciwstawienie się nadciągającym ze wschodu komunistom. Z perspektywy prawie 3/4 wieku różnie się ocenia, zarówno przygotowanie jak i sam przebieg powstania – z jednej strony mamy więc tych, dla których PW to świętość, z drugiej mamy tych, którzy już dzisiaj chcą chłodnej, „obiektywnej” oceny warszawskiego zrywu. Wśród tych emocji nie możemy zapominać o dwóch ważnych sprawach: ludziach, którzy tam byli, a którzy są jeszcze wśród nas oraz o pamięci o tym wydarzeniu. Jako bibliotekarze, jako biblioteka, jako instytucja publiczna państwa polskiego czujemy się odpowiedzialni, a także zobligowani do zachowania i szerzenia pamięci o Powstaniu Warszawskim.


Link do listy wyników wyszukiwania hasła POWSTANIE WARSZAWSKIE z Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego, którego częścią jest Książnica Karkonoska”.

Jako ilustrację wybrano reprodukcję oryginalnego negatywu z Muzeum Powstania Warszawskiego (Prawa: Domena Publiczna):

Godzina „W” 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego „Agatona” z batalionu „Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Od prawej kolejno kamienice: pl. Kazimierza Wielkiego 8, 10 i 12, w tle po lewej budynek na posesji Wronia 3.

Pamiętajmy żeby 1 sierpnia o godz. 17.00 przystanąć na minutę w ciszy.

 

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>