Home > Polecamy > Andrzej Lubowski</br>Zbig. Człowiek,…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Andrzej Lubowski
Zbig. Człowiek, który podminował Kreml

opublikowano: 12 czerwca 2017, przez: jl

Zbigniew Brzeziński, nazywany przez wielu po prostu ZBIGiem, był postacią niezwykle kontrowersyjną. Dla jednych, człowiek o niezwykłej inteligencji i przenikliwości, który przez 4 lata prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977-1981) był jego doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i w tym czasie odegrał ogromną rolę w kreowaniu polityki zagranicznej USA. Był obecny w procesie normowania stosunków z Chińską Republiką Ludową, brał czynny udział przy zawarciu układu SALT (Strategic Arms Limitation Treaty) II ze Związkiem Radzieckim w sprawie ograniczenia zbrojeń strategicznych oraz był jednym z głównych negocjatorów porozumienia z Camp David, które doprowadziło do zawarcia w 1979 r. traktatu pokojowego pomiędzy Izraelem a Egiptem. Dla innych, człowiekiem z tzw. New World Order (Nowego Światowego Porządku), przyjacielem bogatych tego świata, m.in. Davida Rockefellera z którym założył Komisję Trójstronną (Trilateral Commission), prywatną organizację mającą na celu promowanie bliższej współpracy między Europą, Japonią i Ameryką Północną. W oczach wielu jego wsparcie dla partyzantki mudżahedinów w wojnie afgańsko-radzieckiej (1979-1989), nazywanej „radzieckim Wietnamem”, pozwoliło wykreować współczesny terroryzm oraz największego terrorystę naszych czasów – Osamę Ben Ladena. Z. Brzeziński poniósł klęskę, do czego sam się przyznawał, w Iranie w 197 r., kiedy w wyniku rewolucji islamskiej władzę przejęli ajatollahowie.

Zbigniew Brzeziński zmarł 26 maja 2017 r. Wraz z jego śmiercią skończył się pewien etap, również w relacjach polsko-amerykańskich.

Książka Andrzeja Lubowskiego to jedyna biografia Zbigniewa Brzezińskiego dostępna w naszych zbiorach. Całkiem sprawnie napisana, rozprawia się z kilkoma mitami na temat ZBIGa, skupia się raczej na jego życiu zawodowym, odsłania ciekawe wątki w relacjach między USA a innymi wielkimi świata. Warto przeczytać żeby poznać postać Brzezińskiego, żeby ogarnąć szeroko „świat” w którym przyszło mu działać. Dla tych, którzy szukają pełniejszego obrazu tego męża stanu, odsyłam do książki Patricka Vaughana „Zbigniew Brzeziński”. {JL}

Biografia „Zbig. Człowiek, który podminował Kreml” dostępna w Wypożyczalni Głównej (ul. Bankowa 27).

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>