Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > ROCZNIK JELENIOGÓRSKI 2016
Nasz profil na instagramie
1 tys.

ROCZNIK JELENIOGÓRSKI 2016

opublikowano: 28 kwietnia 2017, przez: Pro Mo

ROCZNIK JELENIOGÓRSKI 2016

Niedawno ukazał się 48. Tom Rocznika Jeleniogórskiego. Prezentuje on obszar zainteresowań, wyniki oraz stan badań naukowych środowiska skupionego wokół Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry.

Obszerna publikacja jak zwykle zawiera materiał różnorodny. Artykuły dotyczące czasów dawnych, jak i współczesnych.  Trudno jest, w tak krótkiej publikacji,  omówić każdy. Dla ekologów z pewnością interesujący będzie artykuł Krzysztofa R. Mazurskiego na temat sudeckich lasów, z próbą prześledzenia zmiany podejścia do ich funkcjonalności. Miłośnicy historii prawa znajdą w artykule Daniela Wojtuckiego  informację na temat jeleniogórskich przestępców z XVII i XVIII w., którzy szukali złagodzenia wyroku w Praskiej Izbie Apelacyjnej oraz wymiarze kary za popełnione zbrodnie. Natomiast rozumienie pojęcia Wunderzeichen, występujące  w nowożytnych kronikach jeleniogórskich  omawia Karolina Pogorzelska, a Grzegorz Pisarski, po wnikliwych badaniach archiwaliów Uniwersytetu we Wrocławiu, przedstawia listę studentów z naszego regionu, którzy podjęli na tej uczelni studia w okresie 1914-1918. Sekcję Artykuły kończy materiał Anny Bidwell o  latach 1950-1980 w Przesiece, wiosce, która miała być wczasową.

Sekcja Archiwalia to cztery bardzo ważne opracowania, które z pewnością pomogą w przygotowaniu niejednej pracy naukowej. Polonika i silesiaka z zbiorach praskiego Archiwum Narodowego – artykuł Romana Stelmacha, który prezentuje bogatą i niezwykle ciekawą listę dokumentów począwszy od XIII wieku. Akta RGV w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze, to jak pisze autor, Ivo Łaborewcz, kompletne opracowanie dokumentów, które być może przyczyni się do napisania pierwszej monografii Towarzystwa Karkonoskiego. Opublikowany w artykule Marcina Bukały list ppor. Jaworskiego, wysłany z Kozielska to poruszający dokument o ludziach, których rozłączyła wojna. Sekcję kończy wypowiedź Stanisława Firszta o aktualnym stanie próby zebrania informacji o aktualnym miejscu przechowywania rozproszonych cieplickich zbiorów Schaffgotschów.

Szczególny charakter i znaczenie ma dział Materiały i Wspomnienia. Dzięki artykułom Marka Szajdy i Władysława Stasieńki przeniesiemy się w okres powojenny, ten nieznany z kart podręczników, lecz ten z  zapisów pamięci, wtedy jeszcze młodzieńczej. Wśród wspomnień pojawią się takie nazwiska jak: Sykulski, Maklakiewicz, Jarocki, Jaxa-Chamiec, Tabaka, Solski, Hanuszkiewicz, Łozińska, Dejmek…

Opracowania doczekało się też środowisko związane z amatorskim ruchem muzycznym w Jeleniej Górze. Józef Sukniewicz z rozmachem prezentuje dorobek artystów, przypominając wiele wybitnych nazwisk, które obecnie niekoniecznie kojarzą nam się z muzyką i tańcem.

W Roczniku Jeleniogórskim znalazło się również miejsce między innymi dla opracowania Bartosza Wójciakowskiego na temat zmian architektonicznych jednego z jeleniogórskich mostów, uzupełnienia Henryka Magonia do dziejów Jeleniogórskich tramwajów oraz artykułu Marty Ciesielskiej o Western City, w którym wyjaśnia tajniki zawodów i konkurencji rodem z Dzikiego Zachodu.

To oczywiście tylko część artykułów opublikowanych w najnowszym tomie Rocznika z czterech pierwszych działów publikacji. Kolejne: Sprawozdania, In memoriam, Recenzje i Noty Wydawnicze oraz Kronika jeleniogórska 2015 to również bardzo ciekawy i wart polecenia zasób regionalnego materiału. Publikacja dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>