Home > Polecamy > Charles King</br>O północy w Pera…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Charles King
O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu

opublikowano: 5 lutego 2017, przez: jl

Jeżeli po przeczytaniu nazwiska autora uśmiechają się państwo pod nosem, to mogę powiedzieć, że po przeczytaniu książki zrobicie chapeau bas Panu Charlesowi. Nie czytałem dawno tak wciągającej, wielowątkowej i pięknie napisanej książki. Przez pryzmat pewnego hotelu w dawnej stolicy Imperium Osmańskiego, opowiadane są nam historie miasta, ludzi, wydarzeń, ulic, budynków, społeczności, którym przyszło być świadkami narodzin Republiki Turcji. Czytając wcześniej o historii Turcji pewne wydarzenia brałem jako rzeczy oczywiste – upadek Imperium Osmańskiego, pojawienie się na Mustafy Kemala Ataturka czy wreszcie wyłonienie się Turków jako narodu. Tymczasem dla „Króla” te wydarzenia stanowią jedynie szkic, na którym maluje on swoją książkę. Pochyla się nad każdą długo, nie spieszy się, pozwala nam zanurzyć się w tym świecie – czasami mała dygresja o kolei, ulicy czy ludziach, gdzie indziej historyjka o muzyce, poezji czy religii – wszystkie to, jak się okaże, są elementy ważne, które pozwalają zobaczyć i zrozumieć jaką trudną i arcyciekawą drogę przeszła Turcja na swojej drodze do niepodległości.

„O północy…” to książka z serii Miasta wydawnictwa Czarne. W tej serii wydana została „Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów”, również autorstwa Charlesa Kinga, również dostępna w naszej bibliotece. Polecam gorąco {JL}

Książka „O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu” jest dostępna w Wypożyczalni Głównej oraz w Filii nr 4 w Cieplicach.

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>