Home > Polecamy > Maja Komorowska, Tadeusz Sobolewski . Pytania, które się nie kończą

Maja Komorowska, Tadeusz Sobolewski . Pytania, które się nie kończą

opublikowano: 4 stycznia 2017, przez: Pro Mo

Niezwykłe spotkanie z jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych polskich aktorek, przez które przeprowadza nas również jeden z najciekawszych krytyków  filmowych, dodajmy od razu – nieukrywający swojego zafascynowania bohaterką. Słowo spotkanie jest jak najbardziej adekwatne do odczuć, które pozostają po lekturze, bo empatia i szacunek przenikające wypowiedzi pani Mai Komorowskiej stwarzają niezwykłą atmosferę uczestniczenia, patrzenia w skupioną twarz aktorki i bycia w centrum jej uwagi. Każde zdanie jest głęboko przemyślane, każde słowo istotne, wypowiedziane z namysłem, a refleksje, które towarzyszą fragmentowi rozmowy o sztuce aktorskiej prowadzą do dalszych pytań czy konstatacji. I znów kolejne sformułowanie, które zostało użyte z pełnym przekonaniem – sztuka aktorska. Chyba trudno wskazać aktorkę, do której ono bardziej pasuje. I nie chodzi tylko o efekt końcowy – to, co widzimy na scenie czy filmie, ale przede wszystkim o cały ciąg rozważań, o to wszystko, co poprzedza zbudowanie roli, a raczej właściwiej byłoby kreacji. Dwa pierwsze rozdziały poświęcone są właśnie tej tajemnicy –grze aktorskiej w wykonaniu Mai Komorowskiej na przykładzie dwóch przedstawień, które przez lata gościły na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Kolejne strony to Maja Komorowska – reżyser i Pani Profesor, która w świat teatru wprowadza swoich studentów. Jednak najbardziej poruszający, głęboko refleksyjny jest zapis jednego z wieczorów, na którym aktorka recytuje wybrane przez siebie wiersze. Wszystko, co robi, każdy gest, spojrzenie, chwile ciszy i zadumy potęgują i w słuchaczach, a teraz nas czytelnikach emocje i siłę prezentowanej poezji. No i sam wybór twórców! Myślę, że nie jeden z nas po lekturze książki z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością za przypomnienie sięgnie po wiersze ks. Janusza Pasierba, Anny Kamieńskiej czy Barbary Sadowskiej. Całości obrazu dopełnia przegląd ról filmowych Mai Komorowskiej, tych niepospolitych kobiet, bez których nie byłoby najważniejszych filmów Krzysztofa Zanussiego. ŚWIĄTECZNEJ LEKTURY! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

wszystko z kategorii: Polecamy <<   >>