Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Znad Nysy do Karkonoskiej Grani. Wspomnienia pierwszego wojskowego komendanta Szklarskiej Poręby w 1945 roku
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Znad Nysy do Karkonoskiej Grani. Wspomnienia pierwszego wojskowego komendanta Szklarskiej Poręby w 1945 roku

opublikowano: 28 grudnia 2016, przez: Pro Mo

Znad Nysy do Karkonoskiej Grani. Wspomnienia pierwszego wojskowego komendanta Szklarskiej Poręby w 1945 roku. Bogdan Marian Ginter.

Dobiegał końca pamiętny maj 1945 roku. Granice Polski nabierały nowego kształtu na papierze, w terenie wciąż dominował niepokój, brak pewności, chaos i bandytyzm. Na Ziemiach Odzyskanych napływająca polskość musiała  być chroniona przez wojsko. Tak jak w Szklarskiej Porębie, gdzie 29 maja 1945 wyznaczono na pierwszego wojskowego komendanta płk. Gintera, dowódcę III batalionu 33 p.p. 7 Dywizji Piechoty, zwanej Łużycką. Pierwszy rok służby u podnóża Karkonoszy to okres, kiedy wszystko wydawało się tymczasowe a jednocześnie „Pełniący Obowiązki Polaków” powoli zasilali szeregi polskiego wojska. Żywioł niemiecki, potomkowie Bobrzan, osiedlający się Polacy, działacze partyjni, politrucy i aparat NKWD, jak stwierdził autor: „ Kapryśny los wepchnął mnie w orbitę niejasnych sytuacji, wywoływanych jednak z przemożnej woli nie dającego się dostrzec reżysera”. Sam pułkownik, hołdujący tradycjom AK i „sanacyjny oficer”, z poczucia obowiązku i z miłości do Polski, pełnił służbę zgodnie ze swoimi zasadami, uczciwie dbając o spokój i porządek, powoli stawał się niewygodnym. Wspomnienia autora, subiektywne, pełne szczegółów, opisów nastrojów i napięć, partyjnych i politycznych układów, podejrzeń, donosów doskonale odzwierciedlają pierwsze powojenne miesiące na naszym terenie. Czasy, kiedy żołnierze radzieccy przebierali się w polskie mundury, po wsiach grasowały bandy kłusowników i złodziei a anonimowi dygnitarze domagali się wyjątkowego traktowania. Pierwsze powojenne żniwa i tajemniczy doktor Kotulla oraz polskość, która w górach zaczęła się od słupków granicznych. Wciągająca lektura, doskonały dokument z pierwszego powojennego roku pod Karkonoską Granią. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Recenzje literatury regionalnej <<   >>