Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Legendy zamków sudeckich
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Legendy zamków sudeckich

opublikowano: 28 grudnia 2016, przez: Pro Mo

Legendy zamków sudeckich. Bartłomiej Grzegorz Sala

Ciekawy i bogaty zbiór legend zabiera nas w podróż Sudetami od wschodu ku zachodowi.  Swoją przygodę zaczynamy w Górach Opawskich w Prudniku. Tam onegdaj  Obiesław von Chrzan doczekał się sprawiedliwej kary, która przyszła wraz z morową czapką. Wędrówkę z legendami  zakończymy  na Pogórzu Izerskim, na zamku Czocha, po którym krąży Biała Dama, i gdzie chciwa Anna panowała u boku swego męża krócej niż noc.

Obok bardzo popularnych przekazów,  jak ten o Kunegundzie z zamku Chojnik, znajdziemy w publikacji  i te mniej znane, o zakochanym paziu, o wróżbicie, który przepowiedział przyszłość panu na Chojniku, o pomorskim księciu Rubinie, który zakochał się w izerskich lasach, o okrutnym rycerzu Sierotce ze Starej Kamienicy, o pięknej pannie z Pasiecznika, która odmieniła serce zbójnika, o sarnie, która wskazała św. Jadwidze ukryty skarb, o gryfiętach, wampirach, rycerzach, księżniczkach, świętych, diabłach, o Żytnim Żmiju i o tym jak Duch Gór wymierzył Schaffgotschowi sprawiedliwość w miejscu, które potem lud nazwał Kruczymi Skałami .

Niezwykle istotną warstwę symboliczną i historyczną autor wyjaśnia w komentarzach do legend. Każda z kilkudziesięciu legend poprzedzona jest króciutkim opisem historycznym miejsca, od czasów średniowiecznych po współczesne. Połączenie legendy  z jej interpretacją i tłem historycznym stanowi doskonały materiał do regionalnej edukacji i urozmaicenia wycieczek po sudeckich zamkach. Całość dopełniają ilustracje autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha.

Legendy zamków sudeckich to świetna lektura na zimowe wieczory, wiosną i latem będzie okazja odwiedzić miejsca, w których działy się te wszystkie niezwykłe historie z otchłani wieków. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Recenzje literatury regionalnej <<   >>