Home > Wydarzenia > Filia Nr 3 > Patroni zabobrzańskich ulic</br>Tadeusz…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Patroni zabobrzańskich ulic
Tadeusz Sygietyński

opublikowano: 7 września 2016, przez: jl

Filia nr 3 Książnicy Karkonoskiej
prezentuje

Patroni zabobrzańskich ulic


Tadeusz Sygietyński
(1896-1955), polski kompozytor, pedagog

W tym roku obchodzimy jego 120. rocznicę

Urodził się 24 września 1896 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego ojcem był ceniony muzykolog, teatrolog i powieściopisarz Antoni Sygietyński.

Od najmłodszych lat obracał się w świecie muzyki i teatru, wśród najznakomitszych literatów, malarzy, muzyków i uczonych. Od najmłodszych lat przejawiał wybitne zdolności muzyczne. Już jako 11 chłopiec zaczął komponować, a mając lat 14 musiał podjąć pracę jako korepetytor rytmiki i baletu w Konserwatorium i Operze Lwowskiej. Równocześnie zaczął studiować. Był uczniem Henryka Melcera, Zygmunta Noskowskiego, Maxa Regera, Hugona Riemanna i Arnolda Schönberga.

W 1913 roku po raz pierwszy został wykonany publicznie utwór Sygietyńskiego „Kantata na setną rocznicę śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego”.

W latach dwudziestych zajmował się dyrygenturą. Pracował z operami w Wiedniu, Gratzu, Zagrzebiu i Lublanie. Był założycielem Filharmonii w Dubrowniku.

Po powrocie do Warszawy w 1926, przez długie lata współpracował z Polskim Radiem oraz z najlepszymi teatrami rewiowymi. Był reżyserem muzycznym i autorem popularnych słuchowisk. W teatrach rewiowych we Lwowie, Krakowie, Łodzi i Warszawie pracował jako dyrygent i kompozytor teatralny.

W czasie II wojny światowej komponował i akompaniował żonie Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej podczas jej koncertów w stołecznych kawiarniach oraz na estradach powstańczych. Wówczas to zrodził się pomysł założenia zespołu ludowego. Od tego czasu przygotowywał się do tego projektu gromadząc i opracowując pieśni i przyśpiewki ludowe. Zbierał także informacje o utalentowanej młodzieży.

Po wojnie był kierownikiem Teatru Miejskiego w Łodzi,a także szefem orkiestry Domu Wojska Polskiego w Warszawie.

W 1948 r. założył Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który stał się jego twórczym i artystycznym spełnieniem. Stworzył z „Mazowsza” instrument, na którym wydobył z polskiej ludowej pieśni ton dotychczas nieznany, a dla zwykłych słuchaczy – niespodziewany. Odkrył piękno prawdziwej ludowej pieśni i ją spopularyzował.

W 1953 utworzył i prowadził do 1955 folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Warszawa”.

Był wielkim człowiekiem, pełnym ciepła, skromności i wrażliwości, a przy tym wybitnym kompozytorem, aranżerem i pedagogiem. Cieszył się ogromnym autorytetem. Nazwisko Tadeusza Sygietyńskiego stało się symbolem „Mazowsza”. Jego pieśni śpiewali ludzie na wszystkich kontynentach. Któż nie nucił „Kukułeczka kuka” lub „Ej, przyleciał ptaszek…”. Milionom słuchaczy otworzył serca na piękno polskiego folkloru.

Zmarł 19 maja 1955 roku w Warszawie. Wraz z żoną został pochowany na warszawskich Powązkach. [EL]


Ulica Tadeusza Sygietyńskiego (Zabobrze III)

Ulica Tadeusza Sygietyńskiego to jedna  z głównych ulic Zabobrza III (dzielnica Jeleniej Góry). Wspólnie z ul. Kiepury została mianowana w 21.11.1985 r. uchwałą Rady Miasta Jelenia Góra i zapoczątkowała powstanie osiedla Zabobrze III. Piękne nowe bloki, które powstały na dawnych mokradłach, poprzecinanych trasami spacerowymi dla zabobrzańskich mieszkańców, od początku budziły podziw.

Ulica stopniowo rozbudowywała się wraz z powstawaniem kolejnych ulic Kiepurowa. Powstały tu ważne instytucje państwowe:  Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz od 1996 r. Filia nr 8 JCIiER ”Książnicy Karkonoskiej”. Obok budynków mieszkalnych powstały różne obiekty użyteczności publicznej m. in. place zabaw, sklepy, lokale gastronomiczne, ośrodki zdrowia i banki.

Osiedle, które początkowo miało być „sypialnią Jeleniej Góry” obecnie tętni życiem i dalej się rozbudowuje.


Czy wiesz jak rozbudowywało się Zabobrze?
Zajrzyj TUTAJ i odkryj kolekcję fotografii Pana Andrzeja Szpaka
w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

wszystko z kategorii: Filia Nr 3, Wydarzenia <<   >>